Naga Marketstheresa mayLider Partii Konserwatywnej oraz Premier Wielkiej Brytanii – Theresa May, przechodzi prawdopodobnie najtrudniejszy czas w jej dotychczasowej karierze politycznej. Wszystko za sprawą okresu przejściowego dla Zjednoczonego Królestwa, jakim jest chwila niepewności co do dalszego funkcjonowania w ramach Unii Europejskiej – w którym polityk odgrywa główną rolę. Coraz głośniej słychać opinie nawet wśród jej własnego gabinetu, że jej dni zdają się być policzone. Czy faktycznie może dojść do odsunięcia jednej z najważniejszych osób w Wielkiej Brytanii? 


Theresa May, brytyjski polityk, lider Partii Konserwatywnej, Premier Wielkiej Brytanii od połowy 2016 roku, jedna z najważniejszych osób Zjednoczonego Królestwa oraz główny polityk ws. Brexitu. Mimo tak licznych tytułów oraz osiągnięć prawdopodobnie najbardziej oczekiwana osoba na opuszczenie obecnego stanowiska – Theresa May stoi w obliczu największego kryzysu burzliwych czasów sprawowania przez nią funkcji premiera Wielkiej Brytanii, a media coraz częściej donoszą, że konserwatywni prawodawcy byli na skraju wymuszania wotum zaufania do jej kierownictwa.

Zobacz również: 2. referendum ws. Brexitu jednak się odbędzie?

Podczas wtorkowego posiedzenia partii konserwatywnej – politycy niemal wierzyli, że osiągnęli wymagany poziom głosów wśród członków partii, aby zakwestionować jej dalszą obecność w rządzie. Wyniki głosowania nie są jeszcze znane dla samego gabinetu Theresy May – jednak co wiadomo, to na pewno fakt, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta, ponieważ Wielka Brytania stanęła przed perspektywą większej niepewności politycznej na mniej niż cztery miesiące przed tym, jak ma opuścić Unię Europejską.

Choć głosowanie dotyczy na razie kwestii dokonania wyboru, czy politycy chcą czy nie chcą dokonywać wyboru co do dalszych losów premier – już sama debata na ten temat wywołuje skrajne emocje. Gdyby konserwatyści mieli w tym tygodniu głosować w ramach votum, miałoby to miejsce podczas jej spotkania z przywódcami UE w Brukseli. Gdyby wstrzymano ją do przyszłego tygodnia, oznaczałoby to, że negocjowałaby, nie wiedząc nawet.. czy po świętach Bożego Narodzenia nadal będzie sprawowała obecne stanowisko.

Funt drastycznie reaguje na obecne ryzyka

Waluta krajowa – funt szterling spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od kwietnia 2017 roku. To jednoznacznie wskazuje jaki sentyment oraz wymowa panuje przez inwestorów rynku Wielkiej Brytanii. Choć obecna sytuacja nie sprzyja krajowej walucie, która nieprzerwanie od kwietnia obecnego roku się osłabia względem reszty walut – pytanie brzmi, jak możliwe odejście obecnej Premier może wpłynąć na dalsze notowania brytyjskiego funta? Zdaje się, że gdyby Theresa May została odsunięta od obecnego stanowiska, a jej gabinet wymieniony – wówczas perspektywa wycofania się z Brexitu znacznie by wzrosła – a co za tym idzie, sam funt szterling mógłby znacznie na tym zyskać oraz odbudować negatywny sentyment wśród głównych inwestorów rynku.

Może Cię zainteresować: Brexit: Premier May przełoży głosowanie, aby uniknąć ogromnej porażki

WYKRES GBPUSD D1 12.12.2018
GBPUSD D1 12.12.2018


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here