Naga Markets

Wolumenowa Formacja Odwrócenia (WFO) - Weź udział w teście i przekonaj się o jej skuteczności!Wolumen waloru określa jego aktywność, czyli liczbę zawartych transakcji:kupna i sprzedaży w danym przedziale czasowym ale to nie wszytko. Tader, który potrafi czytać umiejętnie informacje płynące z VSA ( analiza ceny i wolumenu) doskonale widzi również  emocje innych uczestników rynku, jakie dominują w danym czasie na wykresie. Takie sygnały są bardzo ważne ponieważ dają one traderowi przewagę nad innymi uczestnikami rynku, którzy  nie widząc ich szybko ulegają dekoncentracji i wciągają się w wir emocjonalnych rozgrywek.

Wolumenowa Formacja Odwrócenia (WFO) – jak ją dostrzec?

Jedną z najprostszych do zaobserwowania sytuacji, gdzie jedna ze stron zdobywa przewagę, którą w łatwy sposób można rozpoznać na wykresie jest Wolumenowa Formacja Odwrócenia(WFO) ®, którą jako pierwszy zauważył oraz opisał jest Rafał Glinicki.WFO każdego dnia pojawia się na rynkach powodując reakcje ceny.

W jaki sposób zobaczyć WFO? Posłużymy się tutaj schematem dla WFO spadkowego.

Rysunek 1. WFO spadkowego
Rysunek 1. WFO spadkowego

Tworzeniu WFO towarzyszą dwa elementy. Najpierw pojawia się świeca na zwiększonym wolumenie, tworząca nowy „lokalny” szczyt. Świecy tej towarzyszy również zwiększony wolumen w stosunku do tego, jaki był widoczny do tej pory po lewej stronie. Tą sytuację przedstawia świeca 1 z rysunku 1.  Po tej świecy następuje wyhamowanie ceny.  W drugiej fazie cena wybija poziom szczytu świecy 1 i w pewnym momencie wyrysowuje kolejną świecę, na naszym rysunku to świeca 2 , na zwiększonym wolumenie, ale już niższym niż ten na świecy 1.  Wolumen pomiędzy świecami 1 oraz 2 musi być niższy niż na świecy numer 2.

Przyjrzyjmy się teraz przykładowi z rynku.

Wykres. 1 Kontrakt terminowy na Złoto GCQ2, skala czasowa 1 minuta
Wykres. 1 Kontrakt terminowy na Złoto GCQ2, skala czasowa 1 minuta

Wykres 1 przedstawia sytuację, która miała miejsce na złocie 23 czerwca 2022r. Na wykresie, podobnie na rysunku 1  zaznaczone numerami dwie kluczowe świece.

Świeca 1,  jest zawsze na zwiększonym wolumenie w stosunku do widzianych do tej pory. Cena po jej wyrysowaniu wykonała kilku minutową korektę, by następnie wybić utworzyć nowy szczyt  – świeca numer 2. Zwróćmy uwagę, że wolumen na niej jest wciąż wysoki, jednak niższy niż ten odnotowany na świecy  1. Dodatkowo sama świeca  2 zamyka się w okolicach środka, co pokazuje dużą aktywność podaży.

NED
Wykres 2. Kontrakt terminowy na Złoto GCQ2, skala czasowa 1 minuta
Wykres 2. Kontrakt terminowy na Złoto GCQ2, skala czasowa 1 minuta

Pozostała część sesji upłynęła pod dyktando dominacji podaży, co widzimy na wykresie  2. Świeca 2 z wykresu nr 2 okazała się najwyższym punktem tej sesji, a cena później przemieszczała się tylko na południe.

Wykres 3. Kontrakt terminowy na Ropa CLQ2, skala czasowa 1 minuta
Wykres 3. Kontrakt terminowy na Ropa CLQ2, skala czasowa 1 minuta

Zobaczmy teraz sytuacje na wykresie 3, która przedstawia WFO wzrostowe na rynku kontraktu terminowego CL (Ropa)również  z dnia 23 czerwca. Zasady oceny „WFO wzrostowego” są analogiczne jak przedstawione powyżej dla WFO spadkowego. Na wykresie zostały zaznaczone świece 1 oraz 2, które tworzą lokalna dna. Obie świece zawierają w sobie zwiększony wolumen. Świeca  2 posiada mniejszy wolumen od świecy 1, a wolumeny pomiędzy nimi również są mniejsze niż na świecy 2.

Wykres. 4 Kontrakt terminowy na Ropa CLQ2, skala czasowa 1 minuta
Wykres. 4 Kontrakt terminowy na Ropa CLQ2, skala czasowa 1 minuta

Na wykresie 4 obserwujemy natychmiastową reakcję ceny na pojawienie się WFO.

WFO pozwala dostrzec momenty, w których cena z dużym prawdopodobieństwem wywołała korektę lub odwrócenie. Jest to narzędzie, które wykorzystujemy na co dzień w tradingu w naszym tradingroomie.  Sytuacje takie jak przedstawione powyżej z sesji 23 czerwca, mają miejsce prawie każdego dnia, a właściwa ich analiza ułatwia ocenę przeważającej siły na rynku.

Już w najbliższym tygodniu będziemy wykonywać test skuteczności formacji opartej na wolumenie i będziemy go robić na żywym rynku.

Weź udział w teście, zobacz jego wyniki w późniejszym podsumowaniu, szczegóły w poniższym nagraniu:

Biorę udział

Autor: Adrian Kubowicz VSA TRADER

*Źródło: Kontrakty-Surowce-Forex – Rafał Glinicki

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here