Naga MarketsW trakcie środowej sesji kurs dolara (indeks DXY) testował najniższe poziomy od niemal miesiąca, a notowania europejskiej waluty próbowały odbijać (są jednak nadal blokowane przez 1,1050 USD). Część wtorkowych zysków oddaje funt, a tematem numer jeden obok wojen handlowych USA z Chinami i Europą nadal pozostaje Brexit, do którego oficjalnej daty zostały zaledwie dwa tygodnie. Na przegląd najważniejszych informacji rynkowych zaprasza Agnieszka Zaręba oraz broker XM.


Kurs euro próbuje odbijać, temat ceł może jednak osłabiać walutę Eurozony

„Początek wtorkowej sesji przyniósł pierwszą reakcję podażową od dłuższego czasu na eurodolarze. Na razie jednak spadki mieściły się w zasięgu tego co było przed tygodniem, po czym kurs ruszył do góry” – komentowała na antenie Comparic24.tv redaktor Agnieszka Zaręba.

Kwestia tymczasowego porozumienia w wojnie handlowej została już wyceniana słabością dolara, a umowa nie jest na tyle przełomowa, aby miała kompletnie zmienić kierunki trendów. Poza tym ostatnio  dowiedzieliśmy się, że FED zacznie skupować bony skarbowe. Może to być czynność zastępcza za kolejną obniżkę stóp procentowych, co umacniałoby amerykańską walutę.

Ze strony euro w tym tygodniu wróci temat amerykańskich ceł na europejskie towary, co może sprzyjać osłabieniu waluty Eurozony. Jak na razie od strony technicznej kurs euro do dolara jest blokowany przez poziom 1,1050 oraz 50-okresową średnią ruchomą.

Fala optymizmu na polu negocjacji USA z Chinami

„Miniony tydzień przyniósł ze sobą falę optymizmu w negocjacjach na linii USA – Chiny. Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami trwa, ale Amerykanie i Chińczycy zgodzili się pójść na wzajemne ustępstwa. Według części analityków eskalacja napięć handlowych/technologicznych między USA i Chinami od początku 2018 r. była kluczową przeszkodą dla globalnego wzrostu. Z kolei analitycy z Royal Bank of Scotland zauważają, że pomimo rozmów utrzymuje się niepewność, gdyż najważniejsze kwestie pozostają nierozwiązane” – wyjaśnia Zaręba.

Przedwstępne porozumienie pociąga za sobą powstrzymanie się USA od zaplanowanej – wcześniej odroczonej – podwyżki taryf (z 25% do 30% w stosunku do 250 mld USD importu z Chin) w zamian za dalsze zwiększenie importu produktów rolnych z USA. Co najważniejsze, 15% z pozostałych 175 miliardów dolarów  importu, które mają zostać objęte cłami (zaplanowane na 15 grudnia), pozostaje na stole jako dźwignia negocjacyjna.

Ponadto USA i Chiny będą pracować nad porozumieniem w sprawie polityki kursowej i ochrony własności intelektualnej. Chociaż ogłoszenie tego częściowego porozumienia zostało z zadowoleniem przyjęte przez rynki finansowe i nieco zmniejsza ryzyko pogorszenia nastrojów, samo w sobie niewiele zmienia scenariusz makro.

Brexit potrzebuje więcej czasu? Analitycy Danske Banku cytują fińskiego premiera

Danske Bank zauważa, że ​​fiński premier (sprawujący rotacyjną prezydencję w UE) powiedział, że „więcej czasu” potrzeba na osiągnięcie porozumienia w sprawie Brexitu. Dodatkowo w trakcie środowej sesji kurs funta (GBP) zyskiwał do dolara i euro w reakcji na sugestie Michela Barniera reprezentującego stronę unijną, które wskazywały na możliwość uzyskania porozumienia w sprawie Brexitu.

„Czy dojdzie do kolejnego przedłużenia terminu Brexitu? Chociaż nie jest to podstawowy scenariusz, obie strony mogą osiągnąć porozumienie przed ostatecznym terminem 31 października. Jeśli negocjacje będą bliskie kompromisu, UE może zwołać nadzwyczajny szczyt, który rozważa (wymagałoby to krótkiego przedłużenia, dając czas na dalsze negocjacje). Ponadto pomysł zwołania referendum potwierdzającego, zarówno w sprawie starej umowy Theresy May, jak i ewentualnej umowy Brexitu premiera Johnsona, budzi zainteresowanie” – dodaje redaktor Comparic24.tv.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here