Naga MarketsWojna handlowa: USA podaja warunki porozumienia. Nie będzie nowych taryf?Na 15 grudnia 2019 r., Stany Zjednoczone miały zaplanowane wprowadzenie nowych taryf na chiński eksport. Jednakże, te mogą wcale nie wejść w życie, ponieważ według źródeł zaznajomionych z negocjacjami, USA podały warunki porozumienia. Czego chce Donald Trump?

Zwiększenie zakupów produktów rolnych przez Chiny

Amerykańskie źródła podają, że Waszyngton ustalił warunki, które muszą zostać spełnione, by mogło dojść do porozumienia handlowego. Stany Zjednoczone ze swojej strony mają zaoferować niektórych taryf, w tym wchodzących w życie 15 grudnia. Oprócz tego, USA miałyby obniży inne cła.

Wymogiem do spełnienia przez Chiny jest zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych. Mowa tu o towarach wartości 50 mld dolarów w 2020 roku, co stanowi znaczną ilość.

Zobacz też: Silna aprecjacja funta. GBP dziś ponad 5,17 zł. Odreagowanie spadków kursu dolara, euro i funta

Dwa dni do symbolicznego terminu

Termin 15 grudnia wydaje się symboliczny, gdyż może się okazać, że wojna handlowa będzie wygaszana (etapami), albo też dojdzie do jej eskalacji. W przypadku tego pierwszego scenariusza, Stany Zjednoczone mają zdecydować się na zawieszenie taryf, na chińskie towary o wartości 160 mld dolarów.

Jak na razie jednak brakuje oficjalnych oświadczeń obu stron konfliktu. Pekin milczy, a ze strony Waszyngtonu informacje są niepotwierdzone.

Jednak “plotki” mówią o tym, że oprócz zawieszenia nowych taryf (planowanych na 15 grudnia), Stany Zjednoczone miałyby obniżyć istniejące taryfy o 50%. Takie postępowanie prowadziłoby do zapewnienia “I fazy” umowy handlowej, a zgodę miał na nie wyrazić Donald Trump. Źródła mówią, że wciąż jednak trwa oczekiwanie na potwierdzenie z Pekinu.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Problematyczne zakupy soi

Warunek USA odnośnie zakupu większej ilości produktów rolnych tyczy się w dużej mierze soi. Część analityków ma jednak obawy, co do tego, czy Chiny zdołają dokonać tak dużych zakupów.

Popyt na soję  pozostaje obecnie mocno stłumiony po wybuchu afrykańskiego pomoru świń, który dziesiątkuje stada zwierząt w Chinach. Zwiększenie zakupów produktów rolnych może być również trudne w przypadku kukurydzy oraz wołowiny.

Wojna handlowa - USA podaja warunki porozumienia. Nie będzie nowych taryfConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here