Naga MarketsHeiko MaasUnia Europejska podejmie środki odwetowe w odpowiedzi na nowe amerykańskie taryfy celne na towary europejskie, oznajmił w piątek lokalnej prasie niemiecki minister spraw zagranicznych oraz członek niemieckiej socjaldemokracji Heiko Maas. Jeśli zapowiedzi dojdą do skutku nowa wojna handlowa na linii USA-UE jest jedynie kwestią czasu.


Wojna handlowa szkodzi światowej gospodarce

Unia Europejska będzie musiała teraz zareagować i po uzyskaniu zgody Światowej Organizacji Handlu prawdopodobnie nałoży również taryfy na Stany Zjednoczone – powiedział Maas niemieckiej grupie Funke.

Jego uwagi pojawiły się po tym, jak WTO w tym tygodniu uznało, że niektóre dotacje wypłacane firmie tworzącej samoloty Airbus były nielegalne, co daje USA prawo do reagowania z taryfami na towary importowane z UE. W środę Stany Zjednoczone oświadczyły, iż zamierzają wprowadzić 10% taryfy na samoloty wyprodukowane w Europie Airbus (AIR.PA) oraz 25% cła na francuskie wino, szkocką i irlandzką whisky oraz ser z całego kontynentu, jako karę za nielegalne unijne dotacje. Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak Światowa Organizacja Handlu dała Waszyngtonowi zielone światło, aby co roku nakładać cła na towary unijne o wartości 7,5 miliarda dolarów (6,1 miliarda funtów), co grozi zaognieniem konfliktu i zakłóceniem handlu transatlantyckiego.

– Wreszcie po 15 latach sporów WTO potwierdziło, że Stany Zjednoczone są uprawnione do nakładania środków zaradczych w odpowiedzi na nielegalne subsydia UE. Oczekujemy rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską w celu rozwiązania tego problemu w sposób, który przyniesie korzyści amerykańskim pracownikom – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel handlu USA Robert Lighthizer.

Z kolei niemiecki minister finansów, Olaf Scholz, również socjaldemokrata, powiedział w czwartek, że Europa powinna ostrożnie zareagować, ponieważ konflikty handlowe w zglobalizowanym świecie nie służą nikomu i obciążają światową gospodarkę.

Rozmowy traderów – Nowy cykl bezpłatnych webinarów o praktycznej stronie tradingu. DOŁĄCZ DO NAS!

Kurs euro kontynuuje aprecjację do dolara

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrastają czwartą sesję z rzędu po dotarciu do poziomu 1,0880, gdzie wyrysowany został tegoroczny dołek. Dalsze wzrosty mogą zostać zatrzymane przez konfluencję oporu 1,1027 oraz spadkową linię trendu. Jeśli jednak kupujący zdołają przebić ten kluczowy poziom wówczas może dojść do silniejszego odreagowania. Z drugiej strony najbliższe wsparcie stanowi poziom 1,0928.

Kurs euro do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło 4 10 19
Kurs euro do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here