Wojna handlowa pomiędzy USA i ChinamiBez wątpienia jednym z głośniejszych tematów w ostatnim czasie jest wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA. Jak informowaliśmy już wczoraj, zdaniem zastępcy dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Tao Zhanga, w wojnie handlowej nie ma beneficjentów. Jeśli natomiast globalne łańcuchy dostaw zostaną zmuszone do dostosowania się w wyniku ciągłych napięć handlowych między USA i Chinami, w przyszłym roku może to kosztować gospodarkę światową około 1% PKB.


Wzrost PKB Chin w trzecim kwartale był najniższy od 2009 r.

Okazuje się również, że wojna handlowa odbije się także bezpośrednia na dynamice chińskiego PKB, które poznamy już w najbliższy piątek tj. 19.10.2018 r. o godz. 4:00. Z sondażu Reutersa przeprowadzonego wśród 68 ekonomistów wynika, iż wzrost gospodarczy w Chinach w trzecim kwartale br. spowolni do najniższego poziomu od czasu globalnego kryzysu finansowego. Szacuje się bowiem, iż ​​Produkt Krajowy Brutto wzrósł prawdopodobnie w trzecim kwartale br. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (pomiędzy lipcem a wrześniem) o 6,6%, co oznacza najsłabsze tempo od pierwszego kwartału 2009 roku. Mimo to, przewidywany wzrost w trzecim kwartale byłby nadal wyższy niż całkowity cel rządu wynoszący około 6,5%.

Ostatnie dane gospodarcze wskazują na osłabienie popytu krajowego, począwszy od inwestycji infrastrukturalnych a skończywszy na wydatkach konsumpcyjnych. Istnieją także oznaki wskazujące na to, że firmy zintensyfikowały wysyłki zanim zaczną obowiązywać szersze amerykańskie taryfy celne, co prawdopodobnie tłumaczy nieoczekiwane przyspieszenie wzrostu eksportu Chin we wrześniu oraz rekordową nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.

“Presja spadkowa na gospodarkę jest stosunkowo duża, ponieważ konsumpcja słabnie, a inwestycje w infrastrukturę jeszcze się nie ustabilizowały” – powiedział Tang Jianwei, starszy ekonomista z Bank of Communications w Szanghaju.

Chińskie miasta i prowincje zależne od eksportu już teraz pokazują to napięcie. Guangdong, największa chińska prowincja pod względem produktu krajowego brutto, odnotowała spadek eksportu w pierwszych ośmiu miesiącach w porównaniu z rokiem poprzednim.

Krajowe inwestycje lekiem na całe zło

W ostatnich miesiącach decydenci polityczni podjęli działania mające na celu obniżenie kosztów finansowania, obniżenie podatków i przyspieszenie realizacji większej liczby projektów infrastrukturalnych. Analitycy uważają jednak, że to i tak może okazać się niewystarczające aby natychmiastowo wesprzeć wzrost gospodarczy.

Chiński Bank Ludowy (People’s Bank of China – PBOC) czterokrotnie w tym roku obniżył wymagania dotyczące rezerw dla kredytodawców, przy czym ostatnia obniżka weszła w życie 15 października, zwiększając płynność w celu stymulowania akcji kredytowej banków. Okazuje się jednak bank centralny napotyka na przeszkody w udzielaniu większych kredytów małym przedsiębiorstwom o ograniczonych możliwościach dysponowania środkami pieniężnymi, które są niezbędne dla pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

Prezes chińskiego banku centralnego Yi Gang powiedział w niedzielę, że nadal widzi wiele możliwości dostosowania stóp procentowych i wskaźnika rezerwy obowiązkowej (RRR), ponieważ ryzyko związane z napięciami w handlu ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje znaczące.

 

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMike Novogratz: Bitcoin na nowych szczytach do połowy 2019 r.
Następny artykułUSD/JPY: Danske Bank wskazuje zakres konsolidacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here