Chiński rynek Bez wątpienia jednym z głośniejszych tematów w ostatnim czasie jest wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA, która (jak informowaliśmy już wczoraj) może odbić się także bezpośrednio na wzroście gospodarczym Chin. Czy tak faktycznie będzie dowiemy się już jutro (piątek). Tymczasem chińskie akcje przeżywają prawdziwy kryzys a youan osunął się w okolice najniższego poziomu od prawie dwóch lat, testując tym samym zdolność rządu do utrzymania spokoju na rynku w miarę wzrostu ryzyka dla największej gospodarki Azji.


Obawy o powszechne wezwania do uzupełnienia depozytu wywołały 3-procentowy spadek w indeksie Shanghai Composite Index, który od początku roku osunął się już o ok 30% znajdując się tym samym na najniższym poziomie od listopada 2014 roku. Wysiłki samorządów lokalnych na rzecz zwiększenia zaufania do mniejszych spółek nie przyczyniły się jednak do wzrostu nastrojów.

Shanghai Composite Index

Chińscy politycy stoją w obliczu wyzwania, ponieważ starają się utrzymać stabilność finansową w warunkach spowolnienia wzrostu gospodarczego, wojny handlowej z Ameryką i rosnących stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Pekin do tej pory powstrzymał się od poważnych działań ratunkowych na rynku, ale niektórzy analitycy domagają się odważniejszych kroków.

“Najwyższy czas, aby państwo wkroczyło” – powiedział Dong Baozhen, menedżer funduszu w Beijing Tonglingshengtai Asset Management. “Fundusze narodowe nie mogą po prostu siedzieć na uboczu i obserwować atmosfery skrajnego pesymizmu” – dodał.

Podczas gdy tak zwany narodowy zespół funduszy państwowych interweniował aby wesprzeć rynek w przeszłości, ostatnio wysiłki były prowadzone głównie przez władze lokalne. Jak wynika z najnowszych doniesień medialnych, urzędnicy z południowych miastach Shenzhen i Shunde, jak również z pekińskiej dzielnicy Haidian przeprowadzili się, aby pomóc notowanym na giełdzie firmom z ich okolicy. Tymczasem, od początku czerwca notowania co najmniej 36 spółek zostały jednak zlikwidowane przez domy maklerskie.

Warto także spojrzeć na notowania Yuana, który od drugiej połowy marca br. stracił już względem dolara amerykańskiego ponad 10%. Jeżeli deprecjacja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic ubiegłorocznych minimów.

 

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMożliwe wybicie na parze EURGBP – cele dla pozycji
Następny artykułBanki centralne na świecie pozbywają się dolara. Rezerwy USD na 5-letnich dołkach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here