Naga Marketsusa chiny wojna handlowaWojna handlowa ciągnie się już drugi rok, a w obawie przed spowolnieniem gospodarczym na świecie i recesją w USA pojawia się coraz więcej głosów chcących osiągnąć rozejm na linii USA-Chiny. Według ostatnich doniesień Bloomberga, urzędnicy administracji Trumpa dyskutowali o zaoferowaniu Chinom ograniczonej umowy handlowej, która po raz pierwszy opóźniłaby, a nawet zniosła niektóre amerykańskie taryfy w zamian za chińskie zobowiązania dotyczące własności intelektualnej i zakupów rolnych.


Wojna handlowa zmniejsza poparcie Trumpa w USA

No deal w sprawie umowy handlowejNajlepsi doradcy handlowi prezydenta Donalda Trumpa w ostatnich dniach omawiali plan w ramach przygotowań do dwóch rund wstępnych negocjacji z chińskimi urzędnikami w Waszyngtonie, które mają się odbyć w najbliższych tygodniach. Prezydent powiedział dziennikarzom, że ​​będzie otwarty na umowę przejściową – ale wolałby zawarcie umowy na czas określony.

Dużo ludzi mówi i widzę, że wielu analityków pisze: umowa tymczasowa, co oznacza, że ​​znajdziemy kompromis tam gdzie o niego łatwo. Ale nie ma łatwych czy trudnych kwestii. Jest umowa lub jej nie ma, choć warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami  – powiedział Trump w czwartek.

Umowa złagodziłaby konflikt, ale nie doprowadziłaby do ostatecznego rozwiązania wojny handlowej, która rzuciła cień na globalną gospodarkę. Akcje amerykańskie i azjatyckie wzrosły po wiadomościach o planowanych rozmowach negocjacyjnych. Plan odzwierciedla obawy Białego Domu dotyczące niedawnej eskalacji taryf i ich wpływu na gospodarkę USA w roku wyborczym. Ankiety pokazują, że wojna handlowa nie jest popularna wśród wielu wyborców, a rolnicy są coraz bardziej źli z powodu obniżonych cen towarów.

Import i eksport USA z Chinami spadają z roku na rok

kontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiJednym z głównych celów jest zawarcie umowy, która pozwoliłaby administracji uniknąć dalszych taryf w grudniu, które dotknęłyby produkty konsumenckie, od smartfonów po zabawki i laptopy. W grę wchodzi również dalsze opóźnienie podwyżki stawek celnych, które wejdzie w życie w październiku.

Prezydent USA Donald Trump w środę z zadowoleniem przyjął decyzję Chin o zwolnieniu niektórych amerykańskich leków przeciwnowotworowych i innych towarów z taryf oraz ogłosił krótkie opóźnienie w planowanych podwyżkach ceł na towary chińskie o wartości miliardów dolarów.

Dokładne szczegóły możliwej transakcji tj. jakie konkretne towary i ile Chiny kupią i kiedy, nadal muszą zostać dopracowane. Umowa obejmie także zobowiązania dotyczące własności intelektualnej, na które Chiny zgodziły się podczas negocjacji wiosną, zanim rozmowy się ponownie zepsuły. Gdy rozmowy rozpadły się w maju, obie strony rozpowszechniły 150-stronicowy projekt umowy, a przedstawiciele Białego Domu wielokrotnie twierdzili, że są w 90% na drodze do zawarcia umowy. Podczas negocjacji Chiny nalegały, aby umowa zmusiła USA do wycofania swoich taryf.

Nie jest jasne czy specjalne licencje dla Huawei Technologies Co. będą częścią umowy, powołując się na obawy kongresowe związane z kwestiami bezpieczeństwa narodowego związanymi z chińską firmą. Podczas negocjacji Chiny jasno oznajmiły, że chcą, aby USA usunęły ich firmę z czarnej listy eksportowej i zaprzeczają twierdzeniom, że Huawei szpiegował na rzecz rządu Chin.

Gospodarka światowa odczuje ulgę?

Trump i XiJeśli rozważana umowa dojdzie do skutku podczas zbliżających się spotkań, może to doprowadzić do wstrzymania dalszych taryf amerykańskich i ostatecznego zniesienia 15% taryf na 112 mld USD na chińskie towary, które weszły w życie 1 września. To przywróciłoby status taryf amerykańskich do około 250 miliardów dolarów na chińskie towary i po raz pierwszy administracja Trumpa obniżyłaby taryfy celne na Chiny od czasu ich wprowadzenia w ubiegłym roku.

Dyskusje toczą się w otoczeniu rosnących obaw o to, że chińska, amerykańska i globalna gospodarka odczuwa negatywne skutki sporu. Sektory produkcyjne na całym świecie skurczyły się w ostatnich miesiącach. Istnieją również oznaki, że wzrost liczby miejsc pracy w przemyśle zmienia się w niektórych kluczowych stanach przemysłowych.

Trump do tej pory publicznie nalegał, aby Stany Zjednoczone wygrały wojnę handlową twierdząc, że nie ma innego wyjścia, jak walka z Chinami, które przez dziesięciolecia pochłonęły całe gałęzie amerykańskiego przemysłu.

Priorytetem wybory prezydenckie w przyszłym roku?

Urna do wyborówZa kulisami niektórzy doradcy Trumpa coraz bardziej denerwują się kierunkiem rozwoju gospodarki przed wyborami w 2020 roku. Choć prezydent podkreśla, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest silna, coraz częściej wzywa Rezerwę Federalną do podjęcia działań w celu przyspieszenia wzrostu.

Na znak swojej troski w środę Trump wezwał Fed do podążenia ścieżką obraną przez Europejski Bank Centralny i obniżenia stóp procentowych „do zera lub mniej” oraz do wykorzystania go do refinansowania długu publicznego USA.

Tymczasem Chiny podejmują własne działania, aby złagodzić szkody wyrządzone przez wojnę handlową. Ogłosiły także w środę, że zwolnią niektóre amerykańskie produkty z taryf, które nałożyły w ubiegłym roku. Pekin oznajmił, że będzie działać na rzecz zwolnienia niektórych amerykańskich produktów z taryf, jeśli nie da się ich łatwo zastąpić z innych źródeł. Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym dostawcą serwatki w Chinach, która jest ważnym składnikiem pasz dla prosiąt i trudnym do pozyskania w dużych ilościach z innych źródeł. Trump w środę nazwał ten ruch „gestem” i powiedział, że Chiny „zrobiły właściwą rzecz”.

Akcje w górę, dolar (USD) w dół

Akcje azjatyckie odnotowały niewielki wzrost w piątek. Akcje w Japonii, Australii i Hongkongu wzrosły, a rynki w Chinach i Korei Południowej są zamknięte przez święto. S&P 500 wzrósł do prawie rekordowego poziomu w czwartek po doniesieniach o potencjalnej umowie handlowej.

indeksy
finviz.com

Z kolei dolar traci na wartości najprawdopodobniej przez spadek awersji do ryzyka, co ponownie powoduje przypływ kapitału z bezpiecznych przystani do bardziej ryzykowanych aktywów. Kurs pary walutowej EUR/USD silnie wzrasta od dwóch dni docierając dziś do poziomu 1,11, gdzie po raz ostatni był pod koniec sierpnia.

Kurs euro do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło 13 9 19
Kurs euro do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here