Naga Marketsusa chiny trump xi wojna handlowa ccW ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zdaniem doradcy ekonomicznego Białego Domu, jeśli dojdzie do zawarcia umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami w fazie pierwszej, to dojdzie również do zmian w obowiązujących umowach taryfowych i koncesjach. Wiele wskazuje teraz jednak na to, że gdyby do takiego porozumienia nie doszło, Stany Zjednoczone gotowe byłyby do podniesienia taryf celnych, mówił Donald Trump podczas wystąpienia przed Economic Club of New York. Kurs dolara (USD) reagował pozytywnie na wypowiedzi amerykańskiego prezydenta.


Trump grozi eskalacją konfliktu z Chinami

W minionym tygodniu Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się na obustronne stopniowe zniesienie nałożonych ceł na towary, w miarę dążenia do zawarcia umowy. Amerykański prezydent przyznał jednak, że Stany Zjednoczone podniosą taryfy na Chiński eksport w przypadku, gdy pierwszy krok szerszego porozumienia nie zostanie osiągnięty.

– Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, znacznie podniesiemy te taryfy. Zostaną one podniesione bardzo znacząco. I będzie tak samo w przypadku innych krajów, które również nas źle traktują – przyznał wczoraj Donald Trump dodając, że podpisze umowę z Chinami tylko wtedy, gdy będzie ona dobra dla amerykańskich firm i pracowników. Równocześnie wskazał jednak, że obie strony są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia, co mogłoby wydarzyć się “wkrótce”.

Wtorkowe wystąpienie Trumpa po godzinie 18:00 czasu polskiego było jednym z najważniejszych wydarzeń, na które czekali wczoraj inwestorzy. W reakcji na wypowiedzi amerykańskiego prezydenta indeks dolara utrzymywał się na lokalnych maksimach, a kurs euro do waluty Stanów Zjednoczonych spadał na miesięczne minima.

“EUR/USD spada w stronę 1,10, USD/JPY powrócił do 109,00. GBP/USD obronił 1,28 i jest 50n pipsów powyżej tej bariery. Tak wygląda obraz rynku w ostatnich godzinach. Dominuje nerwowość – rynek traci cierpliwość w zakresie terminu podpisania umowy handlowej i zaczyna niepokoić się sytuacją w Hong Kongu” – komentował poranną sytuację rynkową Bartosza Sawicki z TMS Brokers.

Xi spotka się z Trumpem w USA

Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano, iż ustalanie szczegółów zawartego w połowie października br. częściowego porozumienia w trwającej od dłuższego czasu wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami potrwa od trzech do pięciu tygodni i umowa zostanie podpisana podczas spotkania prezydentów USA Donalda Trumpa i Chin Xi Jinpinga, które miało odbyć się na szczycie Współpracy Gospodarczej Azja-Pacyfik w Chile w dniach 16-17 listopada. Z powodu rosnącego niepokoju w tym kraju wydarzenie zostało jednak odwołane i jak dotąd nie ustalono kolejnej daty i miejsca spotkania przywódców USA i Chin.

Z najnowszych doniesień wynika, że prezydent Chin gotów jest przylecieć do USA specjalnie, by spotkać się z Trumpem i sfinalizować to porozumienie. Chińscy urzędnicy początkowo mieli nadzieję, że podpisanie umowy będzie związane z oficjalną wizytą państwową, ale są otwarci na przyjazd Xi do USA bez niej.

Sekretarz handlowy Wilbur Ross powiedział podczas konferencji prasowej, że osiągnięcie fazy pierwszej pomoże odbudować zaufanie między obiema stronami i że ma nadzieję, iż będzie to prekursorem dalszych dyskusji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułLiga Traderów VIII (3 faza) – wyniki, tabele i rozpiska 4 kolejki spotkań
Następny artykułKoniec oszukańczych reklam krypto na Facebooku? Zapadł ważny wyrok sądowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here