Naga Marketswojna handlowa USA ChinyNa przestrzeni ostatnich miesięcy rynki finansowe żyją przede wszystkim dwoma tematami: Brexitem i wojną handlową na linii USA – Chiny. Mimo, że jeszcze do niedawna wiele wskazywało na to, że przywódcy dwóch największych mocarstw na świecie dojdą do porozumienia, to od czasu podwyższenia przez USA ceł na import chińskich towarów rozmowy nie tylko stanęły w miejscu, lecz można by rzec, że konflikt dość znacząco się zaognił.


Donald Trump znów straszy

Amerykański prezydent Donald Trump zagroził dziś (czwartek, 6 czerwca 2019 r.), że nałoży kolejne cła na chińskie towary o wartości “co najmniej” 300 miliardów dolarów. Dodał on jednak, że jego zarówno Chińczycy jak i Meksykanie chcą porozumienia handlowego z USA. :

Te artykuły również Cię zainteresują
– Nasze rozmowy z Chinami, wiele interesujących rzeczy się dzieje. Zobaczymy co się wydarzy… Mogę podwyższyć o kolejne co najmniej 300 miliardów USD i zrobię to we właściwym czasie… Ale myślę, że Chiny chcą zawrzeć umowę i że Meksyk chce zawrzeć umowę umowę – przyznał Trump. Nie sprecyzował jednak jakich towarów dotyczyłyby cła.

Chiny będą walczyć do końca

Wypowiedz Trumpa nie pozostała bez reakcji ze strony Chińskich oficjeli. Rzecznik resortu handlu ChRL Gao Feng oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone umyślnie zdecydują się na eskalację konfliktu, użyjemy koniecznych środków odwetowych. Oskarżył on także Stany Zjednoczone o szkodzenie dwustronnym negocjacjom handlowym i uzależnił dalsze rozmowy od działań Waszyngtonu:

– Chiny nie chcą walczyć w wojnie handlowej, ale też się jej nie boją. Jeśli Stany Zjednoczone świadomie zdecydują się na eskalację napięć handlowych, przyjmiemy niezbędne środki zaradcze i zdecydowanie zabezpieczymy interesy Chin i ich obywateli.

MFW ostrzega: wojna handlowa może spowolnić globalny wzrost gospodarczy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że eskalacja zagrożeń związanych z taryfami może spowolnić globalny wzrost gospodarczy i zaufanie do rynku, który ma się poprawić w przyszłym roku.

Myśleliśmy, że zagrożenie wojną słabnie, a stosunki między USA, a Chinami się poprawiają i zmierzamy w kierunku porozumienia. Mamy nadal nadzieję, że tak się stanie, choć dzisiejsze pogłoski, tweety i komentarze nie są zbyt optymistyczne – powiedziała Lagarde podczas swojego majowego wystąpienia w Paryżu.

Konieczne jest, aby napięcia handlowe zostały rozwiązane w zadowalający sposób dla wszystkich. Rosnące napięcia między USA, a Chinami stanowią ogromne zagrożenie dla światowej gospodarki – podsumowała Lagarde.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: AUD/USD, EUR/CHF, EUR/NZD
Następny artykułChainlink – rewolucja w świecie smart kontraktów? Wystartował mainnet
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here