Naga MarketsDonald Trump, USA
Prezydent USA, Donald Trump

Prezydent Donald Trump rozważa przesunięcie terminu nałożenia wyższych ceł na import z Chin o 60 dni, ponieważ dwie największe gospodarki świata próbują wynegocjować rozwiązanie swojego sporu handlowego. W czwartek kurs dolara traci do większości walut, najsilniej do NZD, AUD i EUR.


Trump niechętny do wydłużenia negocjacji, może jednak ulec

Prezydent powiedział we wtorek, że jest otwarty na porzucenie wstępnego terminu 1 marca, jeśli oba kraje są bliskie porozumienia odnoszącego się do głębokich zmian strukturalnych w polityce gospodarczej Chin. Trump obecnie zastanawia się, czy wydłużyć obecny termin o kolejne 60 dni, aby pozwolić negocjatorom uzyskać zadowalające porozumienie.

Myślę, że całość idzie bardzo dobrze”, powiedział Trump dziennikarzom w pokoju owalnym w tym tygodniu. “Chińczycy okazują nam ogromny szacunek”. Chińscy urzędnicy początkowo zaproponowali przedłużenie rozmów o 90 dni, ale to zostało odrzucone przez stronę amerykańską. Azjatyckie akcje ustabilizowały się, a amerykańskie kontrakty terminowe wzrosły. Traciły za to obligacje skarbowe oraz japoński jen.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin przebywa obecnie w Pekinie rozpoczynając ostatnią rundę rozmów na wysokim szczeblu z chińskim wicepremierem Liu He zaplanowaną na czwartek i piątek. Chęć wydłużenia terminu może zależeć od wyniku tego spotkania, stwierdziły osoby bliżej związane ze sprawą. Trump zasygnalizował, że będzie musiał spotkać się z Xi, aby uzgodnić ostateczną umowę. Chociaż nie ustalono daty, Biały Dom w tym tygodniu powiedział, że prezydent USA nadal chce spotkać się z chińskim odpowiednikiem w celu zakończenia wojny handlowej.

Negocjacje w tym tygodniu skupiają się na tym, jak wyegzekwować porozumienie handlowe i przedstawienie na papierze umowy ramowej obu prezydentom. W rozmowach, USA naciska na szeroko zakrojone zmiany w sposobie w jaki Chiny zarządzają handlem zagranicznym i swoją własną gospodarką. W szczególności, chodzi o rzekome nadużycia własności intelektualnej w Chinach i sponsorowanie firm przez państwo.

Chiny walczą o swoje, czy Stany jednak ustąpią?

Chiny chcą, aby cła, które zostały dotychczas nałożone, zostały zniesione. Aby skłonić Stany Zjednoczone do tego, negocjatorzy starają się skupić uwagę na swoich wysiłkach na rzecz zmniejszenia nadwyżki w handlu towarami w Chinach o wartości ponad 300 miliardów dolarów. Pekin zaproponował, że w ciągu najbliższych sześciu lat będzie masowo zwiększać swoje zakupy z USA, aby wyrównać dysproporcje.

Będzie to wymagało wiele pracy. Podczas gdy w porównaniu z rekordowym szczytem pod koniec ubiegłego roku, Chiny nadal miały 27,3 mld dolarów nadwyżki handlowej w towarach z USA w styczniu, zgodnie z danymi opublikowanymi w czwartek w Pekinie.

W czwartek traci jedynie jen – kurs dolara spada do walut G8

14 lutego kurs dolara traci do zdecydowanej większości głównych walut, osuwając się drugi dzień z rzędu wobec AUD i NZD. Skromną aprecjację widać jedynie wobec JPY, gdzie cena pokonuje 111,00 oraz 200-okresową średnią ruchomą. Utrzymanie nad tym istotnym oporem pozwoli dolarowi na dalszą aprecjację względem japońskiego odpowiednika.

kurs dolara 14 lutego
Kurs dolara zyskuje do jena w czwartek. Źródło: Tradingview.com

Jak widać na wykresie historycznym, cena wielokrotnie akumulowała się wokół poziomu 111,00 w przeciągu ostatniego półtora roku. Wyjście powyżej otwiera drogę do 113,00 oraz ostatecznie do maksimów październikowych nad 114,50.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here