Naga Marketswojna handlowa USA ChinyWojna handlowa na linii USA – Chiny przybiera na sile. W związku z tym pojawia się wiele projekcji jej ewentualnych skutków, a jedną z takich analiz przygotował Bank of America (BofA).

Analitycy BofA kierowani przez Davida Cui zadają sobie pytanie: “co jeśli Stany Zjednoczone i Chiny odłączą się od siebie pod względem finansowym?”. Dodają przy tym, że nie jest to ich bazowy scenariusz, ale pojawiające się ryzyko, które warto monitorować.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potencjalne scenariusze

Wśród potencjalnych konsekwencji wszelkich działań na rzecz ustanowienia finansowej żelaznej kurtyny między dwiema największymi gospodarkami świata, według Bank of America znalazły się:

  • Chińskie ADR-y wycofywane z rynku wraz z rosnącą kontrolą ze strony amerykańskich polityków.
  • Presja na zarządzających amerykańskimi funduszami, którzy znaleźliby się pod presją wychodzenia z chińskiego rynku akcji. Biotechnologia, budownictwo, przemysł naftowy i gazowy, telekomunikacja, media i firmy technologiczne „mogą być bardziej narażone na negatywne działania akcjonariuszy, które mogą być postrzegane jako zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, naruszanie praw człowieka lub łamanie amerykańskich przepisów”.
  • Chińskie IPO mogłyby przenieść się do Hongkongu i Chin, szkodząc przedsiębiorstwom „nowej gospodarki”, ponieważ „amerykański rynek kapitałowy jest znacznie głębszy”. W krótkim okresie „gwałtowny wzrost dużych IPO może spowodować presję płynnościową na resztę rynków” w Chinach.
  • Chiny mogą sprzedać część swoich inwestycji w USA, w tym obligacje skarbowe i akcje.
  • Oba kraje angażują się w wojnę walutową, gdyż Chiny promują globalne wykorzystanie juana, dążąc do osłabienia „przewagi strategicznej”, jaką posiad Ameryka w związku z  rolą odgrywaną przez dolara w globalnym systemie finansowym.Ta dominacja przyniosłaby dodatkowe korzyści amerykańskim sankcjom wobec Rosji, Iranu i Huawei Technologies, zauważył Bank of America.

Nowe obszary wojny

Wojna handlowa skierowała się już na inne obszary, a Chiny ostrzegają swoich obywateli przed niebezpieczeństwami podróży do USA i administracją Trumpa, by lustrować badaczy związanych z Pekinem i ograniczyć wizy studenckie. Konflikt uderzył również w pole regulacyjne, a Chiny nałożyły grzywnę za naruszenia prawa antymonopolowego na Ford Company, kluczową spółkę joint venture w kraju.

Zobacz też: Mark Karpeles (były CEO Mt. Gox) wystartuje z nowym biznesem?

„W ostatnich dniach pojawiają się pewne oznaki wskazują na to, że konflikt amerykańsko-chiński może rozprzestrzenić się na rynki finansowe” – napisali strategowie Bank of America. „Chiny i USA mogą na dłuższą metę oddzielić finansowo”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here