Naga Marketswojna handlowa USA ChinyJuż w pierwszej połowie maja br. Donald Trump zapowiedział kolejną podwyżkę ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości 200 mld USD oraz wprowadzenie nowej, 25% stawki na jeszcze nieoclone towary o wartości 325 mld USD. 


Za spóźnienie trzeba płacić

Mimo, że wyższe taryfy celne obowiązują już od 10 maja, to dotychczas dotyczyły one jedynie transportów, które wysłane zostały po tym terminie. Statki, które opuściły chińskie porty jeszcze przed 10 maja br. miały czas, by dopłynąć na USA do końca minionego miesiąca. Jeżeli im się to udało, towary, które przewoziły oclone były jeszcze niższymi stawkami. Wraz z 1 czerwca okres przejściowy dobiegł jednak końca i na towary, które nie zdążyły dopłynąć do celu, nagle nałożona zostanie nowa, wyższa stawka.

Chiny nie pozostają dłużne

Warto także przypomnieć, że tego samego dnia (1 czerwca br.) weszły również w życie nowe cła na część importu z USA do Chin. Ponad połowa spośród 5140 kategorii towarów importowanych z USA do Chin (o wartości 60 mld USD rocznie) – została objęta nowymi, wyższymi cłami.

Chińskie ministerstwo handlu nie ukrywa, że cła, których wysokość w niektórych przypadkach sięga nawet 25%, mają zrównoważyć straty wynikłe z amerykańskich przepisów nakładających opłaty celne na importowaną stal i aluminium.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułForex: KNF powinien chronić klientów detalicznych, twierdzi Wołos
Następny artykułBitcoin zyskuje w ciągu godziny, dnia i tygodnia – Krypto-Newsy 129
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here