Naga MarketsRozejm między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejska w wojnie handlowej został zawarty 25 lipca w Ogrodzie Różanym. Wtedy też oczyszczona została droga negocjacji nowej umowy handlowej, jednakże od tego czasu rozmowy nie posunęły się zbyt daleko i wydają się zmierzać do nikąd. Obie strony borykają się przy tym z innymi problemami.

Pakt zawarty między Trumpem a przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem wstrzymał ryzyko nałożenia amerykańskich taryf celnych na samochody i części samochodowe z UE, które opierałyby się na tych samych podstawach bezpieczeństwa narodowego, przywoływanych w przypadku kontrowersyjnych amerykańskich ceł od zagranicznej stali i aluminium. Wynegocjowanie nowej umowy miało potrwać 180 dni, tymczasem od podpisania rozejmu minęło już 10 miesięcy.

USA nie są gotowe na podjęcie negocjacji?

Zerwanie rozmów handlowych i eskalacja wojny handlowej z Chinami nie sprzyja negocjacjom ze Starym Kontynentem. Dodatkowo, Trump w celu zrekompensowania interesów rolnych Ameryki potrzebuje szybkiego porozumienia z Japonią

Na temat rozmów USA z UE wypowiedziała się ostatnio Cecilia Malmstrom, komisarz UE ds. handlu: „Nie sądzę, aby Stany Zjednoczone były gotowe na rozpoczęcie negocjacji taryfowych”. Jej oświadczenie pojawiło się po spotkaniu z przedstawicielem ds. Handlu USA Robertem Lighthizerem.

Jeśli chodzi o Europę, niektórzy oficjele ze Stanów Zjednoczonych jako oznakę większych przeszkód strukturalnych w umowie postrzegają podział partii centroprawicowych i centrolewicowych wywodzących się z głównego nurtu. Ponadto, gospodarka europejska boryka się z wieloma trudnościami.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Sprzeczne interesy Francji i Niemiec

Dwie największe gospodarki europejskie, Francja i Niemcy w ramach umowy z USA chcą zadbać o własne interesy. Francuzi nie chcą, by rolnictwo podlegało negocjacjom z USA,  na co nie zamierza godzić się Kongres.

Z kolei Niemcy w rozmowach dwustronnych próbowali przeforsować plan obniżenia taryf samochodowych po obu stronach Atlantyku do zera. Jednakże osoby zaznajomione z negocjacjami twierdzą, iż pomysł ten został odrzucony przez Trumpa.

Zobacz też: Czy oczekiwania niszczą Twój rachunek handlowy?

Amerykańskie cła na auta i części spotkałyby się z odwetem, twierdzą unijni urzędnicy. Jeszcze w styczniu mówiło się o 20 mld euro taryf importowych na produkty z USA.

Kurs euro osuwa się trzy dni z rzędu

Notowania euro do dolara tracą od początku tygodnia. Dziś kurs znalazł się na wczorajszych minimach i nieznacznie odbija. Najbliższe kluczowe wsparcie w przypadku kontynuacji spadków znajdziemy blisko 1,1110. Opór stanowić może linia trendu biegnąca od kwietniowych maksimów lub horyzontalny poziom 1,1215.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) - wykres dzienny - 30 maja 2019
Kurs euro do dolara (EUR/USD) – wykres dzienny – 30 maja 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here