Naga Marketspięści chiny usaOd kilku miesięcy trwają negocjacje na linii USA – Chiny w celu ustabilizowania relacji między dwoma mocarstwami oraz w celu zaniechania dalszej wojny handlowej, która niekorzystnie wpływa na cały świat. Jednak jak poinformował kilka dni temu Donald Trump na swoim Twitterze, od najbliższego piątku cła na „pozostałe dobra” z Chin wzrosną z 10% do 25%. Co więcej prezydent wspominał o puli towarów wartych 325 miliardów dolarów, które obecnie nie są jeszcze objęte cłami. Eksperci z dużych banków oceniają aktualną sytuację w konflikcie między dwoma największymi gospodarkami na świecie.


ING: Konflikt USA – Chiny o wiele poważniejszy. Kto oberwie najmocniej?

Analitycy ING zakładają, że coś wydarzy się przed piątkowym porannym terminem podniesienia amerykańskich taryf na chińskie towary o wartości 200 mld USD z 10% do 25%.

Wygląda na to, że rynki finansowe są nieco bardziej zaniepokojone, że zarzuty wobec Chin ze strony zespołu Trumpa są nieco bardziej poważniejsze niż oczekiwano – napisano w raporcie.

Eksperci zauważają, iż istnieje spora szansa, że ​​stosunki handlowe między USA, a Chinami nie powrócą na właściwe tory do piątku rano. Nałożenie wyższych taryf przez USA (nawet na krótką metę) rozchwiałoby światowe rynki walutowe. Nawet gdyby Ludowy Bank Chin zainterweniował nie pozwalając na dalszą deprecjację juana i wzrost na parze walutowej USD/CNY, analitycy z ING prognozują, że może okazać się to zbyt mało. W ich ocenie mało który scenariusz dużych banków inwestycyjnych zakładał powrót do poziomu 7,00 w 2019 roku, a więc potencjalne wzrosty mogłyby znacznie namieszać.

Wojna handlowa nabiera tempa. Które kraje skorzystają? – komentują duże banki
Kurs pary USD/CNY zmierza w kierunku poziomu 7,00?, tradingview.com

Biorąc pod uwagę powiązania handlowe spodziewamy się, że rynki wschodzące i proaktywne w obszarze G10 znajdą się pod presją. Korelacja z CNY rok do roku (przyglądamy się codziennym zmianom w stosunku do USD) wskazuje, że największą posiadają waluty KRW, ZAR, IDR, CAD i NOK, a więc to na nich może najmocniej odbić się wojna handlowa. Patrząc na bety zarówno w tym roku, jak i podczas wyprzedaży CNY w zeszłym roku, widać również podobne zestawienie walut – dodano.

Analitycy dodają, iż słabość CNY jest wyraźną korzyścią dla JPY, ale także dla dolara, który powinien pozostać wysoce konkurencyjny, jeśli waluty gospodarek rozwijających się znajdą się pod rosnącą presją.

Niektóre gospodarki skorzystają na wojnie handlowej – Standard Chartered

usa chiny wojna handlowaAnalitycy Standard Chartered zauważają, że USA zagroziły podniesieniem stawki celnej o 200 mld USD na chiński import planując zwiększyć cła już 10 maja. Wskazują, iż dotychczas wdrożono dwie rundy taryf amerykańskich. Runda pierwsza obejmowała 25% taryf w wysokości 50 mld USD, podzielonych na dwie transze w wysokości 34 mld USD i 16 mld USD. Zostały one wdrożone odpowiednio 6 lipca i 23 sierpnia 2018 r.

Taryfy początkowo miały zostać podniesione do 25% w dniu 1 marca 2019 r. (koniec rozejmu handlowego), ale USA odłożyły to na czas nieokreślony pod koniec lutego, powołując się na postęp w rozmowach handlowych z Chinami. W naszej ocenie Meksyk, Korea Południowa, Tajwan, Filipiny i Wietnam znajdą się w pierwszej piątce potencjalnych „zwycięzców” nadchodzącej rundy ceł – wskazano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here