Naga Marketswojna handlowa USA ChinyJuż za dwa dni (28 czerwca) w Osace rozpocznie się szczyt grupy G-20, na którym prezydent USA, Donald Trump spotka się z prezydentem Chin – Xi Jinpingiem. Właśnie na tym szczycie może dojść do porozumienia w wojnie handlowej lub co gorsza, zaognienia konfliktu, które byłoby kosztowne dla światowej gospodarki. Kurs dolara do euro porusza się dziś w zakresie wczorajszych notowań.

Przeciągająca się wojna handlowa między dwoma największymi gospodarkami od dłuższego czasu rodzi obawy o globalny wzrost. Jak wynika z kalkulacji Bloomberg Economics, nasilenie konfliktu będzie kosztowało światową gospodarkę aż 1,2 biliona dolarów.

Rozejm czy eskalacja?

Pod koniec 2018 roku, Donald Trump i Xi Jinping również spotkali się na szczycie G-20, który odbywał się w Buenos Aires. Wtedy też doszło do złagodzenia napięcia między dwoma krajami, pozostaje pytanie czy tak będzie także tym razem.

W przypadku porozumienia, taryfy eksportowe mogłyby zostać zawieszone. Być może także sankcje nałożone na Huawei zostałyby nieco złagodzone. Gdyby jednak rozmowy nie przyniosły pozytywnych rezultatów, cały handel USA i Chin może zostać objęty 25-procentowymi taryfami.

Drugi z prezentowanych wyżej scenariusz wraz z dużym spadkiem na głównych rynkach mógłby sprawić, że do końca 2021 roku światowa gospodarka utraciłaby 1,2 biliona dolarów. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń Dana Hansona z Bloomberg Economics.

Spadek importu z Chin

Skutki wojny handlowej widoczne są już teraz, jak bowiem pokazują dane za pierwszy kwartał 2019 roku, amerykański import z Chin spadł w ujęciu rocznym o 26%. Spadek ten odnotowano po wprowadzeniu ceł na chińskie produkt w lipcu 2018 roku.

Oprócz spadku importu, traci także atrakcyjność lokalizacji produkcji w Chinach. Zyskują na tym producenci z Tajwanu, Wietnamu czy Korei Płd., którzy notują wzrost produkcji. Jednakże, biorąc pod uwagę wartość importu z 10 krajów azjatyckich, nie starczyło go na pokrycie nawet połowy importu z Chin.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Pierwsze umocnienie dolara od tygodnia

Kurs dolara wobec euro tracił przez tydzień, gdzie jeszcze wczoraj ustanowiony został nowy szczyt. Jednak jeszcze wczoraj na rynek wróciły dolarowe byki, a zamknięcie sesji miało miejsce na poziomie niższym od otwarcia. Dodatkowo, zakres notowań objął cały handel z poniedziałku, co doprowadziło do powstania formacji outside bar. W przypadku kontynuacji korekty po niedźwiedzim sygnale, oferty kupna mogą ponownie pojawić się na w okolicach poziomu 1,1320.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) - wykres dzienny - 26 czerwca 2019
Kurs euro do dolara (EUR/USD) – wykres dzienny – 26 czerwca 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here