Naga MarketsTrump i XiStany Zjednoczone i Chiny zgodziły się na obustronne stopniowe zniesienie nałożonych ceł na towary, w miarę dążenia do zawarcia umowy, twierdzą przedstawiciele obu mocarstw. Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, potwierdził w czwartek postęp w negocjacjach. Uważa, iż jeśli dojdzie do zawarcia umowy handlowej w fazie pierwszej, to dojdzie również do zmian w obowiązujących umowach taryfowych i koncesjach.


Umowa handlowa: Wszystko w rękach Donalda Trumpa

W ciągu ostatnich dwóch tygodni najlepsi negocjatorzy odbyli poważne, konstruktywne rozmowy i zgodzili się na stopniowe zniesienie dodatkowych taryf w miarę postępów w realizacji umowy – powiedział w czwartek rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Gao Feng.

Kellyanne Conway, starszy doradca Białego Domu oświadczyła, że prezydent Donald Trump „pragnie” podpisania umowy. Negocjacje trwają, a czas lub miejsce na podpisanie paktu nie zostało jeszcze ustalone.

usa chiny trump xi wojna handlowa ccPrezydent USA oznajmił w tym tygodniu, że wraz z prezydentem Chin Xi Jinpingiem mogą podpisać umowę w Iowa, stanie o historycznych powiązaniach z Xi gdzie w 1985 r. wyjechał jako urzędnik regionalnej partii komunistycznej na spotkania rolnicze, nawiązując przyjaźń z Terry’m Branstadem, ówczesnym gubernatorem Iowy, a teraz ambasadorem USA w Chinach.

Obecnie nie ma zgody na zniesienie jakiejkolwiek z istniejących taryf jako warunek umowy pierwszej fazy. Jedyną osobą, która może podjąć tę decyzję, jest prezydent Donald J. Trump. To takie proste – oświadczył w Fox Business doradca ds. handlu w Białym Domu Peter Navarro.

Umowa o wycofaniu ceł utorowałaby drogę do deeskalacji wojny handlowej, która rzuciła cień na światową gospodarkę od zeszłego roku. Kluczowym żądaniem Chin od początku negocjacji było zniesienie ceł karnych nałożonych przez Trumpa, które do tej pory silnie wpływały na eksport Chin do USA.

Jeśli Chiny, Stany Zjednoczone osiągną porozumienie w pierwszej fazie, obie strony powinny jednocześnie wycofać istniejące dodatkowe taryfy w tej samej proporcji, w oparciu o treść umowy, co jest ważnym warunkiem osiągnięcia porozumienia – dodał Gao w czwartek.

Handel USA z Chinami spadł we wrześniu w związku z nasilającym się impasem. Chiński eksport i import także spadały w październiku, choć nieco mniej niż prognozowali ekonomiści. Nadwyżka handlowa z USA wzrosła w tym miesiącu do 26,4 mld USD.

Pytanie brzmi teraz, na co tak naprawdę zgodziły się obie strony – rynek skupił się na tym, jak USA mogą zareagować na chińskie warunki taryfowe dziś wieczorem lub w najbliższych dniach. Inwestorzy są nadal ostrożni – powiedział Tommy Xie, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp.

XM oferuje traderom minimalne depozyty od 5 dolarów oraz bezpieczeństwo dzięki licencjom CySEC, ASIC i FCA. Handluj z brokerem posiadającym 10-letnią tradycję rynkową i ponad 2.5 miliona klientów na całym świecie.

Optymizm ws. umowy handlowej wynosi indeksy na historyczne szczyty

Urzędnicy administracji Trumpa w ostatnich dniach wyrazili optymizm, że faza pierwsza kompleksowej umowy handlowej może dojść do skutku w tym miesiącu, przyczyniając się do pobudzenia rynków akcji, które osiągnęły rekordowe poziomy w minionym tygodniu. Indeks S&P 500 wzrósł w ostatnim tygodniu o prawie 1,5 procent przebijając tym samym historyczny szczyt na poziomie 3028 pkt. W tym tygodniu zmienność pozostawała niska, a w piątek rano amerykański indeks oscyluje przy poziomie 3085 pkt.

Kurs SP500 w piątek na interwale tygodniowym źródło tradingview.com 8 11 19
Kurs SP500 w piątek na interwale tygodniowym źródło tradingview.com

Biorąc pod uwagę powtarzające się cofnięcia w trwającej ponad rok wojnie handlowej, inwestorzy czekają na dalsze potwierdzenie postępów między obiema stronami.

Jestem sceptycznie nastawiony do tego, jak szybki będzie ten postęp. Szybkość wycofywania ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania materialnych i długofalowych pozytywnych nastrojów dla rynku, a także dla obu gospodarek – podsumowała Iris Pang, ekonomistka w ING Bank NV w Hongkongu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here