Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiWedług chińskich władz, rząd przyznał nowe zwolnienia kilku krajowym i prywatnym firmom, aby kupowały soję z USA bez podlegania nałożonym w tym roku taryfom odwetowym. Firmy otrzymały zwolnienia w wysokości od 2 milionów do nawet 3 milionów ton. Niektóre chińskie firmy zrobiły zakupy już w poniedziałek na co najmniej 20 ładunków (około 1,2 miliona ton) z amerykańskiego regionu północno-zachodniego. Wśród nich znalazły się najprawdopodobniej państwowi giganci Cofco i Sinograin, a także pięć innych.


Obu stronom zależy na osiągnięciu kompromisu?

Zwolnienia z taryf nastąpiły po spotkaniu urzędników szczebla niższego w USA w zeszłym tygodniu i przed spotkaniem najwyższych negocjatorów w przyszłym miesiącu w celu rozwiązania sporu handlowego. Zaangażowanie Chin w zakup większej ilości amerykańskich produktów rolnych jest kluczowe w rozmowach, a prezydent Donald Trump chce w ten sposób uzyskać wsparcie ze strony amerykańskich rolników, ważnego okręgu politycznego w wyborach w przyszłym roku.

Inwestorzy czekają na oznaki tego, czy Chiny rzeczywiście zwiększą import amerykańskich produktów rolnych, postrzegając zakupy jako przybliżenie perspektyw kompromisu handlowego. Globalne rynki finansowe obarczone były dodatkową presją w ciągu ostatnich dwóch dni po odwołaniu wizyty chińskiej delegacji w amerykańskich gospodarstwach rolnych na wniosek USA.

Trump i XiJednak zmiana harmonogramu nie ma nic wspólnego z rozmowami handlowymi, powiedział wiceminister rolnictwa Chin Han Jun w raporcie China Business News. Według raportu Chiny są skłonne do rozszerzenia importu rolnego, a oba narody miały wystarczającą i szczerą komunikację na temat rolnictwa w właśnie zakończonych negocjacjach na szczeblu ministerialnym. Wicepremier Chin Liu planuje w przyszłym miesiącu odwiedzić Waszyngton w celu przeprowadzenia rozmów handlowych.

Soja w górę, dolar konsoliduje

Kontrakty terminowe na soję zyskują we wtorek ponad 0,70 procent i kontynuują impuls wzrostowy z początku tygodnia. Dalszy wzrost kursu powinien doprowadzić cenę w rejon tegorocznego szczytu 26,73.

Kurs soi, źródło: tradingview.com

Z kolei indeks dolara konsoliduje nad poziomem 98 pośrodku wzrostowego kanału. Lokalny opór stanowi poziom 99,37 oraz okrągły 100,00. Z kolei przebicie wsparcia 98 oraz dolnej linii kanału mogłoby doprowadzić do wzmożonej deprecjacji dolara amerykańskiego.

dxy
Indeks dolara, źródło: tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here