Naga MarketsTrump i XiChiny są nadal otwarte na częściową umowę handlową z USA, powiedział chiński urzędnik z bezpośrednią wiedzą na temat rozmów, sygnalizując tym samym, że Pekin koncentruje się na ograniczeniu szkód wywołanych wojną handlową dla drugiej co do wielkości gospodarki świata. Jednak negocjatorzy udający się do Waszyngtonu na rozmowy rozpoczynające się w czwartek nie należą do optymistów, jeśli chodzi o zapewnienie szerokiego porozumienia, które zakończyłoby na dobre wojnę handlową między dwoma mocarstwami.


Zobacz również: Trump ingeruje w amerykańską giełdę! Chce usunąć z niej chińskie firmy

Wojna handlowa: Chińczycy chcą się dogadać z Trumpem

Wiele wskazuje na to, iż Chiny zaakceptują ograniczoną umowę, o ile prezydent Donald Trump nie nałoży już żadnych taryf, w tym dwóch rund wyższych ceł, które mają wejść w życie w tym miesiącu i w grudniu. W zamian Pekin zaoferowałby m.in. ulgi na zakupy produktów rolnych, bez rezygnacji z głównych punktów spornych. „Financial Times” podał, że Chiny oferują zwiększenie zakupów amerykańskiej soi do 30 milionów ton rocznie z 20 milionów obecnie.

soja
Chiński import soi amerykańskiej został mocno dotknięty wojną handlową

Ostatnia runda rozmów handlowych ma miejsce zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Biały Dom czarnej listy dla 28 chińskich firm technologicznych.

Chińczycy zapowiedzieli odwet i nie wiadomo czy rozmowy handlowe, które mają się rozpocząć w czwartek przyniosą jakiekolwiek rezultaty – skomentował Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

W nadchodzących rozmowach handlowych może nastąpić wielki przełom, ponieważ obie strony wyraziły dobre chęci i pozytywne sygnały. Ostatnia aktualizacja czarnej listy i sankcje ze strony USA to zwykła taktyka pokazująca, że kraj ​​ma wiele narzędzi w negocjacjach handlowych zgodnie z polityką maksymalnego nacisku Trumpa. Nie jest to dla nas zaskakujące i nie powinniśmy brać tego zbyt poważnie – powiedział Huo Jianguo, były urzędnik chińskiego ministerstwa handlu, który jest obecnie wiceprzewodniczącym China Society for World Trade Organization Studies.

No deal w sprawie umowy handlowejW zeszłym miesiącu administracja Trumpa dyskutowała o ofercie ograniczonej, która po raz pierwszy opóźniłaby lub nawet przywróciła niektóre amerykańskie taryfy w zamian za chińskie zobowiązania dotyczące własności intelektualnej i zakupów rolnych. W tym samym czasie utrzymują się pytania o siłę gospodarki USA, a Trump przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Rząd prezydenta Xi Jinpinga jest pod presją powstrzymania rozszerzającego się konfliktu, ponieważ wojna handlowa znacząco spowalnia gospodarkę Chin. Jednocześnie Chiny oparły się zmianom polityki przemysłowej i gospodarczej (na które naciska rząd USA), które mogłyby potencjalnie osłabić kontrolę partii komunistycznej nad chińską ekonomią.

Rozmowy handlowe nie poczyniły poważnych postępów od czasu zakończenia negocjacji na początku maja. Od tego czasu Chiny zaostrzyły nacjonalistyczną retorykę, gdy Stany Zjednoczone atakowały krajowych producentów, takich jak Huawei Technologies Co.

Kurs dolara nieznacznie traci do juana chińskiego

Notowania pary walutowej USD/CNY po dotarciu we wrześniu do poziomu 7,18 i ustanowieniu nowego tegorocznego szczytu konsolidują między psychologicznym poziomem wsparcia 7,00, a rocznym maksimum. Trwałe przebicie któregoś z tych poziomów powinno doprowadzić do utworzenia silnego impulsu. Niewątpliwie scenariusz wzrostowy jest faworyzowany ze względu na trwający od maja trend i sytuację geopolityczną, która wspiera aprecjację dolara amerykańskiego.

Kurs dolara do juana w środę na interwale tygodniowym źródło tradingview 9 10 19
Kurs dolara do juana w środę na interwale tygodniowym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here