Naga Marketspięści chiny usaAnalitycy Standard Chartered zauważają, że prezydent USA Trump oznajmił 1 sierpnia, że ​​USA nałożą 10% taryf karnych na kolejne 300 mld USD chińskiego importu, ze skutkiem od 1 września. W ich ocenie na reakcję Państwa Środka rynki nie będą musiały czekać zbyt długo.


Chińscy decydenci utrzymają nastawienie pro-rozwojowe w drugiej połowie roku

chiny juan

Chiny dotychczas nałożyły do ​​25% taryf na łączny import USA w wysokości 110 mld USD, jako środki odwetowe w stosunku do 25% taryf amerykańskich już obowiązujących na 250 mld USD chińskiego importu. Wypełnienie zobowiązania podjętego przez Chiny na początku tego tygodnia do zwiększenia zakupów amerykańskiego eksportu produktów rolnych jest teraz zdecydowanie mniej prawdopodobne.

Czekamy na reakcje z Chin. Jednak mają one bardzo mało miejsca na dalsze rozszerzanie ceł odwetowych powyżej 110 mld USD. Państwo Środka może jednak selektywnie podnieść taryfy celne do 25% lub więcej na niektóre produkty amerykańskie. Oczekujemy, że nowe 10% taryfy na 300 mld USD chińskiego importu potencjalnie zmniejszą 0,3 punktu procentowego rocznego wzrostu PKB w Chinach. Biorąc pod uwagę już istniejące taryfy, taryfy amerykańskie (10–25%) na łączną kwotę 550 mld USD chińskiego importu mogą naszym zdaniem spowolnić roczny wzrost PKB w Chinach o około 0,9 p.p. Jeśli 10% taryfy na 300 mld USD chińskiego importu zostaną dodatkowo podniesione do 25%, jak wskazał Trump w swoich tweedach to negatywny wpływ na roczne PKB Chin wzrośnie z 0,9 pp do nawet 1,2 pp. – wskazano w raporcie.

Jednak eksperci uważają, że pomimo takiej sytuacji Chiny nadal mogą osiągnąć cel wzrostu PKB na poziomie 6-6,5% w 2019 r. W pierwszej połowie roku gospodarka wzrosła o 6,3% r/r. podczas gdy eksport prawdopodobnie spowolni w drugiej połowie roku, konsumpcja i inwestycje poparte polityką powinny być w stanie zrównoważyć większość negatywnych skutków.

Zobacz również: Cła na Chiny reakcją Trumpa na wystąpienie szefa Fed – Powella?

Niemniej jednak dalsza eskalacja konfliktu handlowego między USA i Chinami stwarza ryzyko pogorszenia naszej prognozy wzrostu PKB w Chinach o 6,5% na 2019 r. Nowe taryfy z USA wzmacniają naszą opinię, że chińscy decydenci będą utrzymywać nastawienie pro-rozwojowe w drugiej połowie roku, w pełni realizując planowany deficyt budżetowy w wysokości 6,5% PKB w 2019 r. – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here