Naga Marketsdziewczyna na rowerze na tle danske bankuEksperci z Danske Banku skomentowali wczorajsze głosowanie dotyczące Brexitu w Izbie Gmin, bieżącą sytuację w wojnie handlowej między USA, a Chinami oraz wskazali zakres konsolidacji dla pary walutowej EUR/GBP.


Negocjacje handlowe USA-Chiny w centrum uwagi

pięści chiny usaAnalitycy z Danske Bank zwracają uwagę, że dziś rozpoczynają się negocjacje na najwyższym szczeblu dotyczące dalszego handlu między USA i Chinami. W ich ocenie będą one kluczowym wydarzeniem w najbliższych dniach.

Aresztowanie i oskarżenie dyrektora finansowego Huawei dodaje pewnej niepewności do relacji amerykańsko–chińskich. Uważamy jednak, że zarówno USA jak i Chiny nie chcą, aby wpływało to na wzajemne relacje handlowe. Negocjacje wkraczają w decydujący etap, w którym pojawiają się coraz bardziej drażliwe kwestie dotyczące transferu technologii, praw do własności intelektualnej i chińskiej polityki przemysłowej – napisano w raporcie.

Pomimo licznych ryzyk związanych z trwającymi negocjacjami, analitycy dają aż 75% szans, że do końca drugiego kwartału kwestia wojny handlowej zostanie ostatecznie rozwiązana.

Brexit – kierunek Bruksela

theresa mayWyniki wczorajszego głosowania dot. Brexitu w Izbie Gmin oznacza powrót do negocjacji z unijnymi politykami. Eksperci z DB wskazują, iż premier Theresa May musi teraz powrócić do Brukseli, jednak do tej pory stanowisko UE było jednoznaczne, a europejscy politycy nie chcieli żadnych renegocjacji ustalonych wcześniej warunków Brexitu.

Jednak politycy UE mogą być bardziej skłonni do znalezienia wspólnego konsensusu po tym jak May znalazła większość przy głosowaniu Spelmana (Uniknięcie Brexitu bez porozumienia – (318-310)) i Brady (Porzucenie irlandzkiego “backstopu” na rzecz alternatyw – (317-301)). May zaplanowała kolejne podobne głosowanie w dniu 14 lutego, jeśli do 13 lutego nie zostanie zawarta żadna umowa, co oznacza, że ma dwa i pół tygodnia, aby renegocjować umowę, co wydaje się nierealne.

Niepewność pozostaje wysoka, ale wczorajsze głosowanie wspiera nasz podstawowy scenariusz czyli zaakceptowanie umowy May przez brytyjski parlament (40% szans). Drugim najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kolejne referendum (30%) – dodano.

Kurs funta pod presją sprzedających

Według Aila Mihr, analityka Danske Banku, wczorajsze głosowanie w Izbie Gmin nie zmieniło zbytnio niczego w kontekście Brexitu. Zwiększyło się natomiast prawdopodobieństwo deprecjacji funta szterlinga biorą pod uwagę jego silne umocnienie od początku roku.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko hard Brexitu wciąż wydaje się być niższe w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Spodziewamy się, iż notowania pary EUR/GBP pozostaną w zakresie konsolidacji 0.86 – 0.89 – uważa Aila Mihr.

Zobacz również: Koniec impulsu wzrostowego na akcjach i spadki na USD/JPY – Rabobank

Wojna handlowa, Brexit oraz przyszły kurs funta - ocenia Danske BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here