Naga Marketspięści chiny usaSean Callow, analityk w Westpac sugeruje, że groźba prezydenta USA Trumpa nałożenia 10% ceł na 300 miliardów dolarów amerykańskiego importu towarów z Chin, które nie są obecnie opodatkowane, nie została dobrze przyjęta w Pekinie. Eksperci z Westpac opisują również bieżącą siłę dolara i prognozują kurs par walutowych USD/CNY oraz AUD/USD.


Wojna handlowa ponownie eskaluje – Westpac

Biorąc pod uwagę, że taryfy nie obowiązywałyby do 1 września, pojawił się początkowo promyk nadziei, że Chiny nie zareagują odwetem – uważa Sean Callow.

Zamiast tego, poniedziałek przyniósł werbalny sprzeciw chińskich urzędników i długo oczekiwane przebicie poziomu 7,00 na parze USD/CNY, najsłabszy poziom juana od maja 2008 r. Chiński bank centralny zdecydował się wyjaśnić ten ruch, przypisując go wpływowi unilateralizmu oraz protekcjonizmowi handlowemu, a także rynkowym oczekiwaniom kolejnych ceł przeciwko Chinom.

kursusdcny

Niepokój związany z pogarszającymi się stosunkami handlowymi USA-Chiny wzmógł się niecałe 24 godziny później, ponieważ seria tweetów amerykańskiego prezydenta o rzekomych manipulacjach walutowych przez Chiny zakończyła się oficjalnym oskarżeniem Chin przez Skarb Państwa jako manipulatora walutowego. To była pierwsza taka zagrywka ze strony USA od 1994 r. i pojawiła się pomimo tego, że Chiny nie zbliżyły się nawet do spełnienia własnych kryteriów Skarbu w majowym raporcie walutowym – dodał Callow.

Kurs dolara nadal zyskuje na wartości

Pliki dolarów amerykańskichWedług Richarda Franulowicza, szefa strategii walutowej w Westpac, indeks dolara nadal utrzymuje się w łagodnym, choć niepewnym trendzie wzrostowym, chociaż ostatnia akcja cenowa uwypukla obniżenie kursu walutowego do dolnej części kanału wzrostowego, ponieważ rosnące ryzyko handlowe napędza ucieczkę do bezpieczniejszych przystani.

dxy

Rynki OIS wyceniają dużą szansę na obniżkę Fed o 50 pb 18 września (-37 pb), narasta presja na Draghiego by podjąć zdecydowane działania (12 września), a niepewność Brexitu z 31 października może mieć spore znaczenie dla rentowności obligacji – wskazuje Franulowicz.

Ostatnia eskalacja napięć handlowych między USA i Chinami i związany z tym wzrost zmienności prawdopodobnie będą miały wpływ na szereg amerykańskich wskaźników PMI i badań w nadchodzących tygodniach.

Jednak dolar pozostaje w dobrej formie, nawet jeśli obawy związane z interwencją walutową nadal rosną. Wzrost gospodarczy w USA pozostaje stabilniejszy niż gdziekolwiek indziej, a szereg kluczowych banków centralnych na całym świecie coraz częściej przyjmuje agresywne gołębie stanowisko – dodał.

Kurs AUDUSD nie powinien przebić oporu 0,68

Napis AUD/USD na tle wykresySean Callow, analityk w Westpac zwraca uwagę, że po niespokojnym tygodniu, kurs AUD/USD wciąż znajduje się -1% od poziomu, kiedy prezydent Trump napisał na Twitterze, że USA wprowadzą nowe cła na chiński import.

Reakcja Chin na pozostanie w gotowości, gdy kurs USD/CNY przekroczył 7,00 i późniejsza formalna deklaracja Stanów Zjednoczonych, które określiły Chiny jako manipulatora walutowego wyraźnie pogłębiła zaniepokojenie stosunkami handlowymi USA-Chiny, co ma negatywny wpływ na dolara australijskiego – uważa Callow.

Ostry spadek kursu AUD/USD w tygodniu do 0,6677, najniższego poziomu od marca 2009 r. nastąpił, gdy RBNZ zdecydował się obniżyć stopy procentowe o -50 pb zamiast -25 pb.

Rynkowe założenie, że stanowisko RBA stanie się również bardziej gołębie wysłało wycenę końcowej stopy gotówkowej RBA poniżej 0,40% do końca trzeciego kwartału 2020 r. AUD od tamtej pory odzyskał straty spowodowane przez RBNZ. Jednak gołębie stanowisko RBA powinno zostać utrzymane na spotkaniu w przyszłym tygodniu. Oczekujemy, że wzrost płac zmniejszy się do 2,2% rocznie, a stopa bezrobocia wzrośnie do 5,3%. Impulsy wzrostowe do oporu 0,6800 powinny zanikać, a dołek 0,6675 może zostać ponownie przetestowany w ciągu najbliższego tygodnia – podsumowano.

audusdtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here