Naga Markets“Sky is the limit” – to jedno z najpopularniejszych przysłów giełdowych, które możemy spotkać praktycznie wszędzie gdzie jest mowa o nieograniczonych zyskach. W większość przypadków to prawda, kupowanie spółek wchodzących na maksima to praktycznie pewny zysk. Celowo napisałem “w większości”, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie taka inwestycja przynosi straty. W tym wpisie chciałbym wspomnieć o sytuacji jaka miała miejsce na wykresie spółki WOJ.0913-woj

Już na początku 2015 na wykresie widać wybicie się nad lokalne maksima /1/ i już wtedy inwestorzy preferujący kupowanie spółek w mocnych trendach wzrostowych mieli klarowny sygnał do zakupu. Wtedy mógł ewentualnie postraszyć jeszcze jeden opór – zaznaczony przerywaną, czerwoną linią. Jak się potem okazało był on powodem lokalnej korekty, ale ja osobiście nie martwiłem się o dalsze wzrosty. Opór ten nie miał większych podstaw technicznych. Inwestorzy, którzy nadal czekali na idealną okazję do zakupu mieli taką w miejscu /2/ a powstała konsolidacja po wejściu po raz kolejny na maksima* tylko potwierdziła siłę wzrostów. Przyznam, że w tamtym momencie również i ja byłem na 100 % przekonany o dalszych wzrostach.

Miejsce /3/ wydaje się być idealne na zlecenie zakupu akcji. Niestety staje się rzecz nie przewidywalna. Cena w następnych dniach zaczyna spadać i z biegiem czasu powstaje pytanie, czy to jest zwykła korekta podobna do tej po dotarciu do poprzedniego oporu (czerwona, przerywana linia), czy mamy do czynienia z fałszywym wybiciem? Linia trendu wzrostowego zostaje przecięta, kurs spółki spada dalej. Zakładając miejsce zakupu /3/ z każdym dniem pogłębiamy straty…

Rozsądnym miejscem na sprzedaż jest punkt /4/, ale to jest lokalny sygnał sprzedaży, a my przecież kupiliśmy akcje w perspektywie znacznie dłuższym, co robić? Przyznam, że każdy wariant postępowania przyniósł by nam stratę (pomijam sytuację, kiedy nasz system reaguje sprzedażą na każdego rodzaju sygnał sprzedaży).

A jak wygląda aktualna sytuacja?0913-woj_1

Bardzo ciężko. Cena, po spadku z historycznych poziomów zrobiła swego rodzaju spodek cenowy, który zakończył się fałszywym wybiciem, został pokonany opór (czerwona linia) a cena podczas dalszego spadku przeskoczyła luką (pokazane strzałką) poziom lokalnego swingu. Najbliższym poziomem wsparcia będzie zielona linia, ale należy pamiętać, że wtedy trend spadkowy będzie trwał na dobre.


* – pomijam w tym momencie wszelkie przesłanki fundamentalne i wszelakiego rodzaju newsy mające realny wpływ na dalsze losy ceny. Moja analiza skupia się tylko i wyłącznie na wykresie spółki.


banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here