Naga MarketsFatalne skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego mogą niejedną osobę zachęcić do sięgnięcia po alkohol, więc korzystnym dla środowiska rozwiązaniem wydaje się pozyskiwanie czystego alkoholu z gazów cieplarnianych.

Na pomysł ten wpadł Gregory Constantine, australijski przedsiębiorca, który wraz z Staffordem W. Sheenahem rozpoczął tworzenie destylarni przyjaznej klimatowi. Duet uważa, że tradycyjna metoda wytwarzania wódki uwzględnia fermentację winogron, a ta z kolei emituje około 15 funtów dwutlenku węgla do atmosfery przy produkcji każdej butelki. Przedsiębiorcy zdecydowali się więc na utworzenie spółki Air Company, której siedziba mieści się na nowojorskim Brooklynie.Firma ta stworzyła produkt nazywany „najbardziej zrównoważonym alkoholem na świecie”. Wyjątkowość trunku polega na tym, że jest on produkowany z dwutlenku węgla pozyskanego z powietrza. Stąd też wywodzi się nazwa tego 40% alkoholu − Powietrzna Wódka (ang. Air Vodka). Jej twórca zapewnia, że produkcja jednej butelki 0.75 l pochłania jeden funt dwutlenku węgla, czyli nieco ponad 453 gramy. Prezentowana na ich stronie cena za butelkę 0.75 l oscyluje między 65 a 75 dolarami. Przedsiębiorstwo rocznie produkuje około pięć tysięcy skrzynek Powietrznej Wódki. Ponadto zaplanowane przez firmę otwarcie kolejnej fabryki może przyspieszyć produkcję alkoholu.

Warto zaznaczyć, że biznes Air Company był finalistą Elon Musk X Prize − prestiżowego konkursu organizowanego przez założyciela Tesli. Pula nagród opiewa na ponad sto milionów dolarów, a sam konkurs działał pod hasłem Carbon Removal, a zatem przede wszystkim doceniano na nim projekty uwzględniające aspekty ekologiczne.

To awangardowe przedsięwzięcie jest dopiero początkiem działań Air Company. Kolejnym etapem ma być zbrojenie betonu, tworzenie metali czy produktów zastępujących plastik. Choć, jak zaznacza Constantine, początki wcale nie były łatwe:

„kiedy zaczynaliśmy, ludzie twierdzili, że jesteśmy cholernie szaleni. Część z nich ciągle tak myśli”.

The Air Company pozyskuje dwutlenek węgla dzięki zasysaniu go bezpośrednio z powietrza lub z obiektów przemysłowych. Następnie dwutlenek węgla zostaje połączony z wodorem pozyskanym w procesie elektrolizy, który polega na rozszczepieniu cząsteczek wody na tlen i wodór przy użyciu elektryczności. Technologia używana do zespojenia tych elementów umożliwia utworzenie etanolu, który w połączniu z wodą daje wódkę.

Ten sam etanol używany jest do dezynfekcji rąk oraz produkcji perfum, a to zaś zainspirowało firmę do stworzenia własnego zapachu Air Eau de Parfum. Według osób, które miały okazję przetestować perfumy, mają lekki zapach cytrusów. Natomiast samą wódkę charakteryzuje czysty smak różniący się od alkoholu wykonanego tradycyjną metodą.

Działania mające na celu pozyskiwanie węgla z powietrza ciągle są niewystarczająco satysfakcjonujące dla środowisk ekologicznych, które uważają, że tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych ze spalania węgla, gazu ziemnego czy w skutek spalania ropy naftowej to jedyna możliwość, by ochronić Ziemię przed katastrofą klimatyczną.

Mimo to stanowisko Constantine’a jest nieugięte, uważa on bowiem, że jeśli inni producenci etanolu na świecie ograniczą emisję CO2, to zauważymy znaczącą poprawę sytuacji klimatycznej w skali globalnej.

„Jeśli możemy zainspirować inne przedsiębiorstwa, by chroniły planetę, to jest dla nas ogromne zwycięstwo” – mówi Constantine. „Jeśli inne firmy wejdą na ten pokład, to koszty pójdą w dół. Chcemy, aby więcej firm się tym zajęło” – dodaje.

Przedsiębiorca argumentuje swoje stanowisko również tym, że ludzie mogą cieszyć się produktami firmy Air Company, mając świadomość, że są one wytwarzane w etyczny sposób.

„Ludzie pili alkohol przez tysiące lat i nie przestaną tego robić, więc jeśli możemy zaoferować im rozwiązanie, dzięki któremu mogą poczuć się jeszcze lepiej, to daje nam to ogromną satysfakcję i motywuje nas do tworzenia nowych produktów” – mówi CEO.

We wrześniu tego roku firma wygrała konkurs organizowany przez NASA pod nazwą NASA CO2 Conversion Challenge. Zaraz po tym spółka ogłosiła, że planuje współpracę z amerykańską agencją kosmiczną w celu stworzenia paliwa, które pomoże im w dotarciu na Marsa i nie tylko.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here