Naga MarketsWe wtorek nastroje na rynkach finansowych znacznie się pogorszyły, czego główną  przyczyną są obawy związane z populistycznymi planami fiskalnymi włoskiego rządu – generując inwestorom znak ostrzegawczy. Kurs euro spada już piąty dzień a akcje europejskie i kontrakty terminowe futures w USA podzielają niepewność na wykresie. Czy to początek czegoś większego? 


Światowe rynki finansowe odczuwają duży niepokój po tym, jak wicepremier Luigi Di Maio powiedział dziś podczas konferencji, że rząd “nie poprze nawet jednego milimetra” z celów wydatków, które zwiększą deficyt kraju do 2,4 proc. rocznego PKB Włoch, co wykracza poza wcześniejsze zobowiązania rządu.

Zobacz również: TMS: Włochom byłoby lepiej bez euro, a euro bez Włoch

Plan rządu wstrząsnął inwestorami, którzy teraz żądają od Włoch zwiększonych pożyczek na rynkach obligacji. We wtorek rentowność 10-letnich obligacji włoskich wzrosła o 0,10 punktu procentowego do poziomu 3,40 procent, co zwiększyło tylko różnicę między włoskim a solidnym niemieckim benchmarkiem do 3 punktów procentowych. Różnica stanowi najwyższy poziom dotychczas w tym roku.

Gospodarka włoska od lat pozostaje w tyle za resztą europejskich, a wzrost jej PKB jest znikomy w porównaniu z wieloma innymi krajami strefy euro. Bezrobocie również utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie 9,7 procent, jak podają oficjalne statystyki Eurostatu z poniedziałku.

Ryzyka światowe wpływają na rynki

Wśród nastrojów związanych z dolarem widoczna jest wspinaczka w stosunku do reszty głównych par, a aktywa rynków wschodzących spadają. Funt mocno pikuje, podczas gdy Brexit i coroczna konferencja rządzącej Partii Konserwatywnej nadal dominuje na pierwszych stronach gazet. Długi weekend w Azji przyczynił się do gorszych odczytów danych, akcje spadły dziś również w Australii i Korei Południowej. Jedynie Japoński Nikkei 225 Stock Average pokazał więcej optymizmu zamykając się  na najwyższym poziomie od 1991 roku.

Może Cię zainteresować: EUR/USD pozostaje pod presją sprzedających – UOB

Umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, mająca na celu reorganizację umowy handlowej NAFTA z Meksykiem, na początku tygodnia zaostrzyła globalny apetyt na ryzyko, a nastroje inwestorów pozostają niepewne w obliczu listy zagrożeń dla rynków. Poza Włochami, napięcia chińsko-amerykańskie ponownie znalazły się w centrum uwagi po tym, jak chińska marynarka wojenna stanowczo zareagowała wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego, wypędzając okręt z wód w pobliżu wysp Morza Południowochińskiego. Tymczasem napięcie polityczne w Waszyngtonie wciąż pozostaje odczuwalne przez sytuację z nominacją przez Prezydenta Donalda Trumpa nowego kandydata do Sądu Najwyższego co może doprowadzić do przyspieszonych listopadowych wyborów kongresowych i wpłynąć na dalsze perspektywy administracji Trumpa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here