Naga MarketsFlaga Włoch powiewająca na wietrzeW minionym tygodniu Unia Europejska poczyniła pierwszy krok w kierunku nałożenia kar na Włochy. Komisja Europejska odrzuciła bowiem poprawiony projekt włoskiego budżetu tłumacząc, że dokument w poważny sposób narusza unijne reguły. Przedstawiciele Komisji zapowiedzieli także, że wobec kraju zostanie uruchomiona procedura nadmiernego deficytu. Mimo to, włoski rząd utrzymywał wcześniejsze stanowisko i nie chciał zmienić założeń budżetu dotyczących długu. Teraz widać jednak pewną zmianę w retoryce.


Według Valdisa Dombrovskisa piastującego rolę wiceprezydenta Komisji Europejskiej, plany budżetowe Włoch na 2019 rok niosą ze sobą ryzyko destabilizacji lokalnego, a co za tym idzie również europejskiego rynku. Reguły fiskalne UE jasno mówią, że członkowie bloku monetarnego muszą utrzymywać deficyt budżetowy poniżej 2% łącznego PKB i zadłużenie poniżej 60% PKB. Kraje, których dług przekracza wspomnianą wartość są zmuszone do wdrażania środków naprawczych, aby redukować niekorzystny bilans przy utrzymaniu zadowalającego tempa. W tym momencie dług Rzymu jest dwukrotnie większy niż dopuszcza Unia i zdaniem brukselskich urzędników nie topnieje odpowiednio szybko.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz także: OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski

W momencie, gdy przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili umowę w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur UE, obawy o sytuację ekonomiczno-polityczną we Włoszech sprawiają, że wśród ekonomistów zaczynają pojawiać się coraz większe wątpliwości, czy nie dojdzie przypadkiem do potencjalnego Italexitu.

Obietnice wyborcze zagrażają budżetowi

Najważniejsze w chwili obecnej wydaje się obniżenie deficytu nominalnego. Okazuje się jednak, że negocjowanie cięć w poszczególnych programach nie jest wcale takie proste. Jedna partia obiecała bowiem zwiększenie wydatków na świadczenia dla najuboższych a druga koncentruje się na obronie obiecanych obniżek podatków.

“Wątpię, czy Włochy drastycznie zmienią swój budżet” – przyznał Lorenzo Codogno, profesor wizytujący w London School of Economics i były główny ekonomista włoskiego ministerstwa finansów. “Nadal istnieje jednak pole do negocjacji i jest jeszcze trochę czasu, aby przynajmniej częściowo zmienić kierunek. Jeśli tak się stanie, może to rzeczywiście okazać się przyjazne dla rynku” – dodał.

Mimo to, premier Giuseppe Conte odmówił omówienia punktów budżetu twierdząc, że potrzebuje raportów ekspertów, aby ocenić wpływ reform rządowych. Dodał jednak, że “dzisiejsze wieczorne spotkanie rządowe obejmie poprawki do ustawy budżetowej i zdecyduje, które z nich zostaną poparte przez administrację.”

Fakt ten sprawił, że wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje dziś 1,5%, Indeks FTSE 100 1,13%, a włoski FTSE MIB aż 2,9% proc. Znaczne wzrosty zaobserwować można także na notowaniach europejskich banków takich jak HSBC Holdings Plc, który w trakcie poniedziałkowej sesji zyskuje 3,53%, Intesa Sanpaolo 5,28%, a UniCredit aż 6,2%. Warto zwrócić uwagę, że są to najmocniejsze wzrosty od października br.

Włoski budżet większym problemem niż Brexit

Nie jest jasne, czy niewielka redukcja celu dotyczącego deficytu w znacznym stopniu powstrzymałaby Brukselę przed zaleceniem rozpoczęcia ewentualnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W przypadku urzędników UE wszelkie docelowe wartości deficytu przekraczające 2% uznano za zbyt wysokie.

Co istotne, według prognoz Komisji Europejskiej, plany wydatków Włoch w rzeczywistości doprowadzą w przyszłym roku do wzrostu deficytu do 2,9%, co stanowi jeszcze większe odchylenie, niż pierwotnie przewidywano. Urzędnicy w Brukseli uważnie śledzą wydarzenia w Rzymie, ale będą się również przyglądać, czy jakiekolwiek ustępstwa nie wpływają na deficyt strukturalny kraju – jest to kluczowy środek dla komisji, który wyklucza jednorazowe wydatki i efekty cyklu gospodarczego.

“Włochy są większym problemem [niż Brexit], szczególnie w perspektywie średnioterminowej. Brexit jest raczej kwestią krótkoterminową” – powiedział Clemens Fuest, niemiecki ekonomista i prezydent Instytutu Ifo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGoldman Sachs: W 2018 r. wzrosło ryzyko recesji
Następny artykułRipple (XRP) zyskuje 21% i zostaje drugą największą kryptowalutą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here