Naga Marketswłoska flaga na budynku rządowymRząd włoski przetrwał rok 2018 – uchwalając swój budżet wczoraj o godzinie 11 – ale nie będzie się można dziwić, jeśli w 2019 roku rozpadnie się niełatwy populistyczny sojusz, zapoczątkowując wcześniejsze wybory.


Przed nami rok, w którym wicepremierzy Matteo Salvini i Luigi Di Maio, prawdziwi przywódcy, stojący za rządem, będą walczyć o dominację, próbując ustalić, w jaki sposób mogą dotrzymać obietnic dotyczących niższego wieku emerytalnego i świadczeń socjalnych, gdy przeznaczone na te zobowiązania fundusze będą ograniczone. To dziwna para. Antymigracyjna partia Salviniego jest najsilniejsza na bogatej biznesowo północy, a anty-sejmowy Ruch Pięciu Gwiazd Di Maio ma większość wyborczą na biedniejszym południu. Zapowiedzią tego, co ma nadejść, był gwałtowny wzrost w sondażach na rzecz Salviniego. Pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej, bardziej przebiegły politycznie 45-latek wyprzedził swojego 32-letniego partnera, który ma większe poparcie, ale brakuje mu doświadczenia.

Największe pytanie brzmi: czy Salvini będzie dążył do zdobycia władzy, wymuszając upadek rządu i zwiększenia popularności przy urnach wyborczych. Od końca II wojny światowej Włochy przeprowadzają średnio raz w roku jedne wybory, a dramat polityczny jest sposobem na odwrócenie uwagi wyborców od gospodarki, która przez dziesięciolecia ledwo rosła lub pogrążyła się w recesji.

Wrogowie udający przyjaciół

“Salvini i Di Maio są w rządzie razem, ale będą ze sobą konkurować przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego” – powiedział Giovanni Orsina, szef Szkoły Rządowej na rzymskim Uniwersytecie Luissa Guido Carli. “Jeśli Salvini naprawdę dobrze sobie poradzi w wyborach europejskich, będzie to okazja, aby spróbować wymusić powszechne wybory”. Kilku wyższych rangą urzędników Ligi naciska na Salviniego, aby spróbował doprowadzić do wcześniejszych wyborów, zwłaszcza jeśli partia uzyska silne wyniki w głosowaniu europejskim, wtedy przeprowadzenie szybkich wyborów może pozwolić mu zostać premierem.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla Corriere della Sera Salvini powiedział, że nie widzi żadnego “zagrożenia dla rządu w najbliższych miesiącach”. Decyzję o tym, czy wcześniej przeprowadzić wybory we Włoszech, podejmuje prezydent Sergio Mattarella, który prawdopodobnie najpierw poszuka alternatywy dla zaprzysiężonej w czerwcu administracji .

Dzięki naciskom premiera Giuseppe Conte i ministra finansów Giovanniego Trii – a także wstrząsowi na rynku finansowym – Salvini i Di Maio zapewnili rozejm z Komisją Europejską, zmniejszając budżet, który Bruksela początkowo nazwała “bezprecedensowym” naruszeniem reguł fiskalnych Unii Europejskiej. Sam Tria uznając budżet “w konkretny sposób pozbył się wszelkich obaw o Italexit”. Bruksela, która ma prawo nakładać grzywny na Rzym, ostrzegła, że będzie dokładnie monitorować wyniki Włoch.”Będziemy uważnie śledzić wykonanie budżetu” – powiedział komisarz Unii Europejskiej ds. gospodarki Pierre Moscovici na Twitterze w niedzielę. “Chciałbym powtórzyć, że dialog z Komisją koncentrował się wyłącznie na poszanowaniu naszych zasad, a nie na środkach indywidualnych”.

To nie wróży dobrze, ponieważ plany wydatków podsycały obawy inwestorów o gigantyczny włoski dług, który jest największy w strefie euro w ujęciu realnym, a ekonomiści obawiają się, że gospodarka może pogrążyć się w recesji. Rzym obniżył perspektywy produktu krajowego brutto na przyszły rok z 1,5 procent do 1 procent. W wywiadzie dla Corriere della Sera Salvini powiedział również, że ma nadzieję, iż “będzie to ostatni budżet uchwalony przy długich i skomplikowanych negocjacjach z Brukselą”.

Będą przetasowania w rządzie?

Dalszą przeszkodą dla rządu jest perspektywa zwolnienia kluczowych osób. Plotki wciąż powracają pomimo publicznych zaprzeczeń – ostatnia, która się pojawiła, to że premier miał się ubiegać o usunięcie ministra.

“Spodziewajcie się zmian już wkrótce, lub najpóźniej po głosowaniu w Europie, jeśli nie dojdzie do szybkich wyborów”, powiedziała Orsina. “Wzrost poparcia Salviniego w sondażach oznacza, że chce on przynajmniej zdobyć więcej miejsc w gabinecie i być może renegocjować program rządowy.
W międzyczasie, wyczerpani kłótniami z Brukselą i dążeniem do uzyskania budżetu za pośrednictwem parlamentu w przeddzień 31 grudnia, przywódcy Włoch po prostu chcą przerwy.

“Teraz oddamy sobie kilka dni odpoczynku”, powiedział Conte po ostatecznym głosowaniu.

Włoska giełda traci, na horyzoncie dołki z 2016 roku

Włoski indeks giełdowy FTSE MIB (FTMIB) wyraźnie traci od maja 2018 roku. Jak na razie nie widać pozytywnych sygnałów, który mógłby doprowadzić do odbicia.

Wykres włoskiej giełdy
FTSE MIB (FTMIB) interwał W1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here