Naga MarketsIntensa SanPaolo przejmie dwa upadające banki praktycznie nie ponosząc przy tym kosztów

Włochy przeprowadzą jedną z największych akcji ratunkowych w historii. Ratowanymi mają być dwa włoskie banki, a koszt całej akcji przekraczać ma 17 miliardów euro. Pomimo faktu, że cała procedura zyskała zgodę Komisji Europejskiej, działania Włochów skłaniają do zadania kilku ważnych pytań na temat regulacji bankowych w Europie. 


Decyzja o ratowaniu Veneto Banca SpA oraz Banca Popolare di Vicenza SpA wiąże się z przyznaniem Intensa Sanpaolo SpA pomocy publicznej umożliwiającej zakupienie przez Intensa dobrych aktywów upadłych banków za ułamek ich ceny. Intensa może pozyskać w ten sposób nawet 5,2 mld EUR bez szkody dla własnego kapitału.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogłoszenie decyzji o ratowaniu dwóch banków przez Intense spowodowało nagły skok cen akcji tego ostatniego. Wraz ze wzrostem cen akcji ISP, wzrosła niepewność co do efektywności europejskich zasad ochrony bankowej.

Jak stwierdził premier Paolo Gentiloni, w poniedziałek upadli kredytodawcy zostaną podzieleni na dobre złe aktywa. Rząd musiał zainterweniować oba banki znajdują się w najważniejszym ekonomicznie regionie Włoch, a deponentom Veneto oraz Banca Popolare groziło ryzyko utraty środków. Włoski rząd od dawna próbował znaleźć rozwiązanie, które wspomoże znajdujące się w kłopotach banki jednak bez rezultatu. Sprawa zakończyła się w piątek, 23 czerwca gdy EBC ogłosiło upadek Veneto Banca a następnie przekazało sprawę do Jednolitej Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji w Brukseli.

Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

Rozwiązanie, które pozwoliłoby włoskiemu rządowi objąć dwa upadające banki krajowym prawem upadłościowym miało niezwykle duże znaczenie w ochronie długoterminowego długu Włoch. Marina Brogi, profesor rynku kapitałowego i bankowości międzynarodowej n Uniwersytecie Sapienza stwierdziła, że jest to niezwykle pragmatyczna decyzja i właśnie z tego powodu inwestorzy powinni utrzymać swoje zaufanie do europejskiej unii bankowej.

Minister finansów Włoch stwierdził, że środki te gwarantują, że więksi deponenci i wierzyciele będą chronieni w procesie likwidacji banków. Prezes Intensa, Carlo Messina zapewnił, że wszyscy detaliczni obligatariusze upadłych banków zostaną spłaceni, gdyż Intensa dysponuje kwotą 60 milionów EUR na ten cel.

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości STO Investment Research DeskConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here