Naga MarketsCzwartkowa sesja nie była zbyt łaskawa dla inwestorów. Ponadprzeciętne spadki dostrzec można było bowiem na zdecydowanej większości rynków. Próbując zapewnić pewną stabilność po rekordowym załamaniu rynków, włoskie i hiszpańskie organy nadzoru rynków finansowych zakazały w trakcie piątkowego handlu krótkiej sprzedaży niektórych akcji. 


Hiszpania i Włochy zakazują krótkiej sprzedaży 154 akcji

Hiszpański zakaz uniemożliwi dokonywanie krótkiej sprzedaży na notowaniach akcji 69 spółek, w tym wszystkich płynnych rynkach, które spadły w czwartek o ponad 10% i wszystkich niepłynnych, które spadły o ponad 20%. We Włoszech zakaz będzie dotyczył natomiast 85 akcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że europejskie akcje odnotowały wczoraj jedną na najgorszych sesji w historii. Stoxx Europe 600 zmierza w kierunku najgorszego tygodnia od czasu światowego kryzysu finansowego. Włoskie i hiszpańskie benchmarki miały natomiast w czwartek swoje najgorsze sesje w historii.

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego oświadczył, że krótka sprzedaż niektórych włoskich i hiszpańskich papierów wartościowych zostanie również zakazana we wszystkich brytyjskich systemach obrotu. Wskazał on jednak, że rynki brytyjskie nadal pozostają “uporządkowane” i że regulator nadal monitoruje sytuację.

Krótkiej sprzedaży nie zamierza póki co banować także Deutsche Boerse, którego rzecznik prasowy przyznał, że krótka sprzedaż akcji nie będzie na razie zakazana, mimo że indeks referencyjny Niemiec spadł w czwartek o 12%. Zaznaczył on natomiast, że decyzja o ewentualnym zawieszeniu krótkiej sprzedaży zostanie podjęta przez organy regulacyjne, a nie przez giełdę.

Korea Południowa zakazuje shortów na giełdzie

Ograniczenia krótkiej sprzedaży wprowadzono za to również dla niektórych rynków azjatyckich, przy czym Komisja Usług Finansowych Korei Południowej poszła najdalej, zakazując krótkiej sprzedaży akcji notowanych na giełdach Kospi, Kosdaq i Konex aż przez sześć miesięcy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena złota XAU/USD poniżej 1600 USD za uncję
Następny artykułSytuacja rynku kryptowalut w Indiach nadal jest nieciekawa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here