Naga MarketsFirma Tencent to chiński gigant płatności mobilnych, do którego należy najpopularniejszy chiński komunikator a jednocześnie serwis mediów społecznościowych WeChat. O Tencent wspominało się niedawno w kontekście rzekomego zaangażowania w projekt chińskiej waluty cyfrowej (CBDC). Firma otrzymała także ostatnio zielone światło od władz chińskich na opracowanie standarów dla faktur opartych na blockchainie.


Chiny stawiają na blockchain

We wtorek, 29 października miało miejsce międzynarodowe spotkanie dotyczące standardów w zakresie faktur elektronicznych, podczas którego projekt faktur opartych na blockchainie autorstwa Tencent zdobył poparcie wielu krajów, w tym  Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Brazylii i Chin.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwotnie projekt ten dotyczył zapobiegania przypadkom oszustw w chińskim Shenzen poprzez wykorzystanie technologii blockchain do poprawy transparentności w procesie raportowania spółek, zaś ostatecznie objął on faktury z wykorzystaniem tejże technologii.

W projekcie opracowywania standardów, oprócz firmy Tencent zaangażowana jest także Chińska Akademia ds. Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej (China Academy of Information and Communications) oraz Urząd Podatkowy w Shenzen (Shenzen Taxation Bureau). Według uczestników projektu, opracowanie odpowiednich standardów jest etapem niezbędnym do tego, by przejść do wdrażania konkretnych rozwiązań w biznesie.

Zobacz również: Libra stanowi zagrożenie dla świata finansów – uważają eksperci Tencent

Na temat tego, jak ważną rolę odgrywa blockchain w biznesie wypowiedział się na łamach serwisu Global Times Li Ming – dyrektor ds. badań nad blockchainiem w Chińskim Instytucie ds. Standaryzacji Elektroniczej (China Electronics Standardization Institute):

„Faktury elektroniczne stanowią odpowiedni obszar do zastosowania blockchainia i obecnie prowadzone są testy, które w rezultacie mogłyby sprzyjać rozwojowi [nowej] technologii.”

Komunikat o pracach nad standardami w fakturowaniu opartym na blockchainie zbiegają się z niedawnym wystąpieniem prezydenta Xi Jinpinga, który stwierdził, że jego kraj powinien wspierać technologię blockchain oraz ogłoszeniem przepisów dotyczących tejże technologii w Kraju Środka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here