Naga MarketsIvan Komar, 21-letni właściciel startupu o nazwie Sponsy, próbuje sprzedać swój projekt w serwisie eBay za 60 000 USD, po tym jak okazało się, że jego ICO nie spotkało się z zainteresowaniem rynku.

Komar rozpoczął swój projekt pod koniec 2017 roku. Wcześniej organizował hackathon dla twórców oprogramowania w jego rodzinnym Mińsku na Białorusi i napotkał trudności podczas próby zdobycia finansowania ze strony sponsorów.

„Wymagało ode mnie bezpośredniego kontaktu z każdym sponsorem i komunikowania się z nimi jeden po drugim, co zajęło dużo czasu i energii. Właściwie naprawdę niewielka część sponsorów, z którymi się skontaktowałem, była gotowa sponsorować nasze wydarzenie. Miałem więc pomysł, aby stworzyć platformę, która ułatwi organizowanie umów sponsorskich” – przyznaje.

W związku z tym Komar postanowił stworzyć platformę, która ułatwiłaby transakcje sponsorskie i uczyniła je przejrzystymi.

Nie wszystko “blockchain” co się świeci

Pomimo reklamowania produktu jako „projektu blockchain”, główny komponent platformy jest w rzeczywistości scentralizowany. „Działa z typowym scentralizowanym serwerem”, ujawnił Komar podczas rozmowy z mediami. „Mamy jednak pewne komponenty, które działają na blockchainie” – dodał.

Jak jednak wyjaśnił wcześniej na łamach Financial Times, nikt nie zainteresował się firmowymi tokenami, które wyemitowano w 2018 r. Powodem, dla którego stało się to tak późno, było to, że prawnik projektu doradził startupowi, by opracować rzeczywisty produkt przed uruchomieniem ICO.

Tokeny SPONS były sprzedawane za 0,085 USD podczas sprzedaży, która rozpoczęła się 28 stycznia i zakończyła się 7 kwietnia. ICO nie okazało się sukcesem. Ponoć głównie przez słabe działania marketingowe. Jak mówi Komar:

„Próbowaliśmy skontaktować się z kilkoma mediami, aby poinformować o naszym projekcie, ale nikt nie był zainteresowany pisaniem o kolejnym ICO, ponieważ wiele ICO zawiodło. Ci, którzy zgodzili się, zaoferowali szalenie wysoką cenę za relację prasową.”

Zespół Sponsy odwiedził ponoć różne konferencje blockchainowe, by promować projekt. Ekipa ze Sponsy twierdzi, że uczestniczyła w np. Blockchain Week. Baza danych uczestników wydarzenia nie pokazuje jednak ani Ivana Komara, ani Sponsy…

Gdy ICO ci nie wyszło…

Komar postanowił, więc… sprzedać swój projekt na eBay. Odkąd Financial Times opublikował artykuł o projekcie, 47 osób śledzi aukcję na portalu. Co ważniejsze, do Komara zgłosiło się siedem osób, zainteresowanych inwestycją. Chociaż nikt nie zaproponował zapłacenia pełnej ceny, ponoć ktoś chce uiścić nawet 50 000 dolarów za startup. „Nadal spodziewam się, że będziemy w stanie wynegocjować cenę, aby uzyskać jak najbliżej 60 000 USD” – powiedział 21-latek. Zapytany o to, ile dotychczas wydał na startup, odpowiedział po krótkiej przerwie:

„Myślę, że 50 000 dolarów”.

Sprawa pokazuje krytyczny stan rynku ICO. Rzeczywiście, tylko w trzecim kwartale 2018 r. – od lipca do września 2018 r. – finansowanie ICO spadło o 48% – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną ICORating.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here