Naga Marketslogo Quadriga QuadrigaCXNie milkną kontrowersje dot. QuadrigaCX, słynnej giełdy kryptowalut z Kanady. Teraz okazuje się, że jej ex-CEO i założyciel, Gerald Cotten, wykorzystywał środki klientów do własnych celów.

Na początku przypomnijmy historię problemów giełdy. A zaczęły się one w grudniu 2018 r., gdy w czasie wycieczki do Indii Cotten zmarł na ostrą niewydolność jelit. Szybko okazało się, że był jedyną osobą, która miała dostęp do portfeli na kryptowaluty firmy, w których przechowywano też środki klientów.

Kuriozalna sytuacja doprowadziła do licznych komentarzy przedstawicieli rynku i kanadyjskich władz. Rozpoczęły się też procesy sądowy i windykacyjny, których celem było odzyskanie środków na potrzeby spłaty wierzycieli platformy. W jego trakcie zaczęły wychodzić na jaw liczne kontrowersje. Okazało się np. że jej drugi współzałożyciel – Michael Patryn – był zamieszany w działalność przestępczą, o czym pisaliśmy tutaj.

Audyt Ernst & Young

Sprawę bada firma Enst and Young. Okazuje się, że wewnątrz firmy panował chaos. Nie funkcjonował podział obowiązków, ani procedury dot. bezpieczeństwa. Całe działanie było „znacznie wadliwe z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej i kontroli operacyjnej”.

Teraz okazuje się jednak, że Cotten używał nawet kryptowalut swoich klientów do gry na… innych giełdach.

„Znaczne ilości kryptowalut zostały przeniesione z platformy poza nią, na giełdy konkurentów i na konta osobiste kontrolowane przez pana Cottena. Wygląda na to, że kryptowaluty użytkowników były przedmiotem obrotu na tych giełdach i w niektórych okolicznościach służyły jako zabezpieczenie konta handlowego z depozytem zabezpieczającym ustanowionym przez pana Cottena”

-twierdzi EY.

Przez giełdy konkurentów przelało się w ten sposób wiele kryptowalut z portfeli QuadrigaCX. Proceder miał miejsce w latach 2016-19 i dot. aż 9 450 Bitcoinów (BTC), 387 738 Etherów (ETH) i 239 020 Litecoinów (LTC). Cotten nie dość, że nielegalnie używał tych środków do gry, to jeszcze stracił ich część w wyniku swojego pomysłu.

Ponadto okazało się, że na kanadyjskiej giełdzie funkcjonowało wiele fałszywych kont, które powodowały, że firma rejestrowała wyższe wyniki pod kątem wolumenu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here