Naga MarketsPolicja ze Śląska zatrzymała 33-letniego mieszkańca Warszawy prowadzącego przedsiębiorstwo Crypto Academy, które prowadziło portal informacyjny o kryptowalutach oraz oferowało szkolenia z zakresu tokenów kryptograficznych. Jak wynika z ustaleń śledczych zatrzymany obiecywał bardzo wysokie zyski, w rzeczywistości oszukał natomiast kilkadziesiąt osób.


Obiecywał 180% zwrotu – nie oddał zysków, ani początkowego kapitału

Zatrzymany przez wydział do walki z cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej proponował uczestnikom prowadzonych przez swoją firmę szkoleń zarządzanie posiadanym przez nich kapitałem w celu ich szybkiego pomnożenia. Wspomniany scenariusz jest początkiem zdecydowanej większości wyłudzeń oraz oszustw na rynkach finansowych. Po czasie okazuje się bowiem, że środki w ogóle nie trafiły na realny rynek, zostały sprzeniewierzone lub służyły na pokrycie wypłat innych inwestorów.

W przypadku 33-letniego oszusta nie było inaczej. Obiecywał swoim klientom nawet 180% stopy zwrotu w określonym czasie, przyjmując wpłaty w złotówkach i w Bitcoinach. Właśnie w taki sposób na przestrzeni 2017 roku miał zgromadzić na swoim koncie prawie 200 Bitcoinów, które w szczytowym momencie były warte kilkanaście milionów złotych. Obiecana wypłata zysków miała mieć miejsce w styczniu 2018 roku, do takowej jednak nie doszło, podobnie jak do zwrotu środków.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Za spowodowanie wysokich strat finansowych, mieszkańcowi Warszawy grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które miały kontakt z Crypto Academy i zostały oszukane przez przedsiębiorstwo (nr telefonu katowickiej KWP: 32 200 14 60).

Strona Crypto Academy jest obecnie blokowana przez przeglądarkę internetową jako niebezpieczna, natomiast po przejściu bezpośrednio pod jej adres, wyświetla się informacja o błędzie – najprawdopodobniej została więc usunięta.

Działania oszustów takich jak opisywany w powyższym artykule 33-latek są jedynie wodą na młyn dla działań KNFu, który przygotowuje właśnie wartą ponad 2 mln zł kampanie przeciwko kryptowalutom skierowaną do telewizji, radia i internetu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here