Naga MarketsWłaściciel Biedronki ma zapłacić 115 mln zł karyUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek o nałożeniu kary w wysokości 115 milionów złotych na spółkę Jeronimo Martins Polska – właściciela sieci sklepów Biedronka.

  • Urząd informuje, że kara wynika z niewłaściwego oznaczania cen produktów.
  • Według UOKiK, nieprawidłowości trwały od co najmniej 2016 roku.
  • Biedronka będzie musiała informować swoich klientów o ich prawach. 

Liczne skargi od konsumentów

Setki sygnałów dotyczyły wyższych cen w kasie, niż na sklepowych półkach lub braku cen przy towarze. Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska. W jego trakcie Prezes Urzędu zlecił kontrole Inspekcji Handlowej, które potwierdziły skalę nieprawidłowego informowania o cenach w sklepach należących do JMP. Z ustaleń Urzędu wynika, że praktyka trwa co najmniej od 2016 r. – czytamy w komunikacie urzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
UOKiK zwraca uwagę na obowiązek umieszczania cen przy towarach i umożliwienie klientom zapoznania się z ceną podczas wybierania produktu. Według wyników kontroli Inspekcji Handlowej, w sklepach sieci Biedronka średnio 14% produktów nie miało informacji o cenie.

Zobacz również: BM Pekao obniża cenę docelową IMC do 15,51 złotych

Oprócz zapłacenia kary, Biedronka będzie musiała umieścić informację o prawach konsumenta w przypadku różnicy ceny półkowej i przy kasie: W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług).

Oświadczenie Jeronimo Martins Polska

Do sprawy odniosła się Jeronimo Martins Polska, która podkreśla w oświadczeniu, że nie zgadza się z decyzją urzędu.

– Z zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którą uważamy za niezasłużoną i nieuczciwą w obliczu naszego zaangażowania i konsekwencji w polityce niskich cen dla klientów. Te wartości zawsze w ostatnich 25 latach były kluczowe dla Biedronki i nadal takie pozostają, także w trudnych i bezprecedensowych czasach pandemii. – czytamy w oświadczeniu spółki.

Decyzja w sprawie kary nie jest prawomocna i JMP może się od niej odwołać.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here