Naga Markets


Creative Commons
Autor: Gyver Chang

Władze Nigerii zażądały od HSBC zwrotu około 100 milionów dolarów, które zostały zrabowane przez dyktatora Sani Abacha, rzekomo przy pomocy brytyjskiego międzynarodowego banku.

Żądanie zwrotu 100 milionów dolarów wypłynęło od prezydenta Muhammada Buhari, który twierdzi, że bank HSBC rzekomo pomógł wyprać te pieniądze byłemu nigeryjskiemu dyktatorowi Saniemu Abacha.

Abacha sprawował w Nigerii twarde rządy przez pięć lat, do czasu aż zmarł na atak serca w 1998 roku. Podczas jego rządów gospodarka Nigerii nieco się poprawiła, a inflacja spadła do 8,5 procent w 1998 roku z około 55 procent pięć lat wcześniej. Rezerwy walutowe wzrosły o ponad 1.800 procent do 9,6 miliarda dolarów.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Dyktator z czołówki najbardziej skorumpowanych przywódców świata

Jednak były generał armii został oskarżony o plądrowanie własnego kraju na wielką skalę. W trakcie jego prezydentury doszło do zrabowania ponad 4,3 miliarda dolarów z bogactw naftowych Nigerii. Transparency International wymieniło Abachę jako czwartego najbardziej skorumpowanego przywódcę na świecie.

“Nasze agencje śledcze uważają, że HSBC wyprało ponad 100 milionów dolarów za zmarłego generała Sani Abacha w Jersey, Paryżu, Londynie i Genewie” – oświadczył  rzecznik prasowy Nigerii, Malam Garba Shehu w oświadczeniu wydanym dla lokalnej gazety Leadership

“Wśród tych rachunków znajdują się wpisy: AC: S-104460 HSBC Fund Admin Ltd. Jersey (12 milionów dolarów); AC 37060762 HSBC Life (Europa), Wielka Brytania (20 milionów USD) i AC: 38175076 HSBC Bank Plc, Wielka Brytania (1,6 miliona USD)” – dodał Shehu.

Reakcja na raport HSBC

Rzecznik Nigerii zareagował na raport banku HSBC z lipca, który szacował, że nigeryjska gospodarka zaliczy spadek jeśli prezydent Buhari zostanie wybrany na drugą kadencję w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na przyszły rok.

“Prezydencja pragnie wyjaśnić wszystkim Nigeryjczykom, a zwłaszcza globalnemu bankowemu gigantowi HSBC… że to, co w przeszłości zabijało gospodarkę Nigerii, było nieokiełznanym rabowaniem państwowych zasobów przez własnych przywódców, pokroju tych aktywnie wspieranych przez HSBC.” – twierdzi Shehu

Według obecnych władz Nigerii, bank HSBC działający w ten sposób nie ma żadnego moralnego prawa przewidywać, że druga kadencja Buhariego zwiększa ryzyko ograniczonego postępu gospodarczego i dalszego pogorszenia sytuacji fiskalnej.

Shehu dodał: “prosimy ich (HSBC)… o zwrot skradzionych aktywów…”

Oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy

Nigeryjskie organy antykorupcyjne, Komisja ds. Przestępczości Gospodarczej i Finansowej, w niedzielę oskarżyły również brytyjski bank o “udział w praniu brudnych pieniędzy dla ponad 50 Nigeryjczyków, w tym nigeryjskiego senatora”.

HSBC Holdings plc jest jedną z największych organizacji bankowych i finansowych na świecie. Międzynarodowa sieć HSBC obejmuje około 7.500 biur w ponad 80 krajach i terytoriach w Europie, regionie Azji i Pacyfiku, obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Jednak firma została zmuszona do zapłacenia miliardów dolarów grzywny za pranie brudnych pieniędzy i inne przestępstwa finansowe. W USA, HSBC wypłaciło 1,92 miliarda dolarów za pomoc w praniu pieniędzy meksykańskich karteli narkotykowych oraz kilku milionów za nieprawidłowości systemowe w Hongkongu.

Zobacz też: Danske Bank podejrzany o wypranie 150 mld USD z Rosji i byłych państw radzieckich

Z łupów Abacha, Stany Zjednoczone oddały około 480 milionów dolarów, które zostały ukryte w bankach tego kraju. Z kolei w 2006 roku Szwajcaria przekazała Nigerii ponad 500 milionów dolarów. Był to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek europejski bank zwrócił skradzione pieniądze afrykańskiemu krajowi. Według afrykańskiej agencji Capacity Building Foundation, co roku kontynent afrykański traci do 50 miliardów dolarów w nielegalnych przepływach finansowych.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here