Naga MarketsW zeszły poniedziałek wszedł w życie dekret królewski w zakresie regulacji rynku kryptowalut oraz ICO. W przyszłym miesiącu poznamy szczegóły dotyczące konkretnych rozwiązań regulacyjnych. Podejście władz Tajlandii do tej kwestii można by postawić za wzór dla innych krajów, w tym dla Polski, przede wszystkim ze względu na skuteczność działań, przejrzystość, metodyczne podejście i charakterystyczny dla Tajów spokój.


Już w lutym tego roku bank centralny Tajlandii nakazał instytucjom bankowym wstrzymanie się od obsługiwania podmiotów z branży krypto do momentu, aż wejdą stosowne regulacje. Jednocześnie Thai Digital Asset Exchange – druga co do wielkości giełda kryptowalut w Tajlandii, zablokowała obsługę ICO do momentu ustanowienia odpowiedniej struktury prawnej.

Podatki

Nie czekając na rozwiązania regulacyjne, Ministerstwo Finansów już w marcu opracowało stosowne rozwiązania podatkowe. Transakcje na kryptowalutach mają zostać obłożone 7% podatkiem VAT, przy czym już zapowiedziano, że zostaną z niego zwolnieni inwestorzy indywidualni. Od transakcji pobierany ma być podatek od zysków kapitałowych w wysokości 15%. 

Minister Finansów zapewniał jednocześnie, iż rząd nie planuje wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutami, akceptując fakt, że staną się one tak czy owak w sposób nieunikniony częścią gospodarki. Zamierza natomiast odpowiednio uregulować oraz kontrolować ich rynek.

Poniedziałkowy dekret królewski

W zeszły poniedziałek wszedł w życie oczekiwany od miesięcy dekret królewski, który definiuje kryptowaluty jako aktywa cyfrowe podlegające rejestracji w tajskiej Komisji ds. Giełd Papierów Wartościowych (Securities Exchange Commission – SEC) . Nakłada on na podmioty zajmujące się obrotem detalicznym kryptowalutami obowiązek uzyskania licencji w ciągu 90 dni, w przeciwnym razie za ich nielegalną sprzedaż trzeba będzie zapłacić karę do dwukrotności wartości transakcji, jednak nie mniej niż 50 tys. bhatów (1550 USD). Grozić może także kara więzienia do 2 lat. 

Szczegóły poznamy do końca czerwca

SEC została ustanowiona jako organ odpowiedzialny za regulację rynku kryptowalut oraz ICO. Pod koniec przyszłego miesiącu, po odbyciu serii konsultacji, mamy poznać konkrety nowych regulacji Do tego czasu wprowadzono zakaz przeprowadzania ICO. Od przesdtawiciela SEC usłuszeliśmy zapewnienia, iż mają regulacje mają służyć ochronie inwestorów i że handlem na rynku kryptowalut powinny zajmowac sięe tylko osoby z opowiednią wiedzą.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here