Naga MarketsPo zakończonej w zeszłym tygodniu wizycie przedstawicieli amerykańskiego Kongresu w Szwajcarii, którzy spotkali się z przedstawicielami organów regulacyjnych oraz prawodawcami, nadal pozostają obawy oraz wątpliwości dotyczące planów wypuszczenia przez Facebooka i jego partnerów ogólnoświatowej waluty cyfrowej Libra.


Wątpliwości dot. Libry pozostają nierozstrzygnięte

Jak przeczytamy w oficjalnym oświadczeniu Maxine Waters, stojącej na czele Komisji ds. Usług Finansowych przy amerykańskiej Izbie Reprezentantów, jej członkowie odbyli spotkania z licznymi przedstawicielami szwajcarskich agencji ds. regulacji, w tym Państwowego Biura ds. Międzynarodowych Spraw Finansowych, Komisji ds. Nadzoru Rynkowego oraz Federalnego Komisarza ds. Ochrony Danych i Informacji.

Celem wizyty amerykańskich kongresmenów w Szwajcarii było uzyskanie wyjaśnień na temat tego, w jaki sposób różne organy w tym kraju uregulowałyby Librę a także na temat statusu oraz zakresu firmowanego przez Facebooka projektu. Maxine Waters uznała spotkania w ramach odbytej wizyty za pomocne, jednak nie rozwiały one jej wątpliwości.

„Pomimo tego, iż jesteśmy wdzięczni przedstawicielom władz szwajcarskich za czas, jaki poświecili na spotkania z nami, nadal mam obawy dotyczące tego, że duża spółka z branży technologicznej mogłaby stworzyć znajdującą się w rękach prywatnych alternatywną ogólnoświatową walutę.”

Kongres będzie kontynuował dochodzenie

Przypomnijmy, iż podczas przesłuchań pracowników Facebooka, które odbyły się w amerykańskim Kongresie, dotyczących projektu Libra, David Marcus, stojący na czele Calibra, firmy odpowiedzialnej za stworzenia portfela dla Libry, jako powód decyzji o tym, by projekt ten podlegał regulacjom szwajcarskim podał sprzyjające realizacji celów przepisy prawne tego kraju. Amerykańscy prawodawcy wyrazili swoje obawy, że taki ruch ze strony Facebooka jest przejawem arbitrażu regulacyjnego.

Zobacz również: Członkowie stowarzyszenia Libra rozważają rezygnację z dalszego udziału w projekcie

Stojąca na czele Komisji Maxine Waters zapowiedziała kontynuację prowadzonego dochodzenia oraz że dalsze analizy w kwestii regulacji związanych z Librą stanowić będą priorytet podczas dalszych prac Komisji. Była ona szczególnie krytycznie nastawiona w stosunku do planowanego projektu w kontekście problemów Facebooka związanych z naruszeniami prywatności użytkowników, stwierdzając, iż Facebook „wielokrotnie nie dochował prywatności danych na skalę zbliżoną do Equifax.”

Po ogłoszeniu przez Facebooka białej księgi Libry, zażądała ona, by wstrzymać rozwój projektu, dopóki Kongres i organy regulacyjne nie będą mogły dokładnie przyjrzeć się tej kwestii.

„Facebook ma dane dotyczące miliardów ludzi i wielokrotnie pokazywał lekceważenie w sprawie ochrony i korzystania z tych danych. Wraz z ogłoszeniem, że planuje stworzyć kryptowalutę, Facebook kontynuuje niekontrolowaną ekspansję i rozszerza swój wpływ na życie użytkowników.”


 Wpłaty i wypłaty w PLN? Ponad 40 kryptowalut dostępnych do handlu? To możliwe dzięki ofercie giełdy CoinDeal. Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here