Naga MarketsJeszcze podatnicy nie zdążyli przyzwyczaić się do projektu zmian dotyczącego kas fiskalnych online, a już Ministerstwo planuje kolejne zmiany w tym zakresie. Mają to być tak zwane: kasy fiskalne wirtualne. Czym ma być to nowe rozwiązanie? Czy wymaga kolejnej wymiany kasy fiskalnej? Co może dać podatnikom? Czy wirtualne kasy są realne?

Kasy online versus Kasy wirtualne – porównanie

Kasy online to specjalne kasy fiskalne – urządzenia z dostępem do łącza internetowego, które poza zapisaniem transakcji (paragonu) w swojej pamięci, czy komputerze podatnika, jednocześnie mają możliwość przesyłania automatycznego danych o transakcji do Centralnego Repozytorium Kas. Takie rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i zgłaszanie każdej transakcji na kasie fiskalnej, do odpowiednich jednostek organów podatkowych. Ma ono za zadanie, przede wszystkim przeciwdziałać dokonywaniu transakcji bez odpowiedniego zarejestrowania – ponieważ w praktyce cały czas zdarzają się sytuacje nie wydawania lub błędnego wydawania paragonu.

Kasy wirtualne to coś zupełnie innego. Mają być odpowiednim programem lub aplikacją – do korzystania na innych urządzeniach. Dzięki temu za kasę fiskalną mógłby posłużyć smartphone, tablet, czy inne urządzenie mobilne lub komputer. Taka ewidencja mogła by być więc prowadzona elektronicznie na dowolnym sprzęcie.

Nowe proponowane rozwiązania – działanie

Kasy wirtualne nazwane zostały również, tak zwanymi kasami programowymi. Ponieważ tak naprawdę mają być odpowiednim programem do wystawiania paragonów fiskalnych. Najprawdopodobniej na początku aplikacja umożliwi wydrukowanie paragonu na drukarce, następnie w toku reformy mają być wprowadzane kolejne elektroniczne rozwiązania – na przykład możliwość przesłania paragonu na telefon lub adres e-mail kupującego (tak zwany przyszły e-paragon). Jeszcze nie wiadomo, czy oprogramowanie będzie zapewniane przez Ministerstwo (jak w przypadku JPK), czy nie.

Planowane zmiany

Projekt wprowadzenia wirtualnych kas fiskalnych jest na etapie prac od 2017 roku. Jego twórcy pierwotnie chcieliby umożliwić uruchomienie pierwszych kas programowych już od 1 stycznia 2020 roku – jednak na razie nie wiadomo, czy to rozwiązanie będzie możliwe w najbliższym czasie lub w ogóle. Nie jesteśmy pierwszym krajem, który proponuje tego typu rozwiązania – kasy programowe działają już w innych europejskich krajach. Nowe rozwiązania, to przede wszystkim dużo pracy oraz zobowiązanie do wydatków po stronie budżetu Państwa, ze strony podatników kasy wirtualne nie wymagają wymiany żadnego sprzętu, ani zakupu kasy – będą instalowane na innych urządzeniach.

W najnowszych wprowadzanych zmianach, między innymi ustawie z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawo o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (ustawa czeka na podpis prezydenta i ma wprowadzać zmiany również w zakresie kas fiskalnych od 1 stycznia 2020 roku), nie znalazły się zapisy dotyczące nowych rozwiązań kas wirtualnych. Część specjalistów podkreśla, że pomimo potencjalnej wygody, kasy programowe są niebezpieczne – do aplikacji można się łatwiej włamać niż do specjalnej kasy fiskalnej. Dlatego biorąc pod uwagę duże koszty oraz potencjalne zagrożenia, podatnikom pozostaje na razie tylko obserwacja, czy rewolucja wirtualnych kas wejdzie w życie.

 

Artykuł sponsorowanytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here