Naga Marketskao4tfSystem wirtualnej waluty wdrożony na włoskiej i niezwykle malowniczej wyspie Sardynii – powszechnie znany jako Sardex – cieszy się coraz większą popularnością wśród lokalnych przedsiębiorców. Jego głównym celem jest pomoc w przezwyciężeniu kryzysu kredytowego.


Problemy dwumilionowej wyspy

Sardynia to autonomiczne terytorium słonecznej Italii leżące na morzu śródziemnym liczące sobie ponad 1,7 miliona mieszkańców. Wyspę wyróżnia nie tylko odrębność terytorialna, ale również kulturowe i językowe.

W pewnym sensie lokalna gospodarka również jest niezależna od tej włoskiej. W pewnym momencie Sardynię uważano nawet za raj podatkowy, podobnie jak szereg innych tropikalnych lokalizacji. Pomimo wydawać by się mogło bezpiecznej odległości od Włoch, wyspę również dopadł kryzys zadłużeniowy z 2010. Lokalizacja wyspy również wywiera presję na lokalnej gospodarce – koszty transportu dóbr i produktów elektronicznych są dwukrotnie wyższe niż na Kontynencie. Lokalni przedsiębiorcy, którzy bardzo chętnie korzystali z kredytowania jeszcze pięć lat temu, obecnie mają spore problemu z uzyskaniem dostępu do korzystnego finansowania.

Sardex alternatywą dla tradycyjnego pieniądza

Rozwiązaniem problemu mają być wirtualne waluty. System Sardex pojawił się niedługo po debiucie Bitcoina, jednak poza Włochami nadal nie jest bardzo popularny. Walutę stworzyli naukowcy akademiccy – ich celem było zasilenie lokalnej gospodarki dodatkowymi środkami kredytowymi.

Każda jednostka SDX odpowiada jednemu euro. Do tej pory sieć przyciągnęła 2500 przedsiębiorców, którzy wymieniają się dobrami i usługami bazując na „kredytach” w Sardex’ach. Do tej pory przeprowadzono 120 tysięcy transakcji o łącznej wartości 66 milionów EUR.

Co prawda w przypadku prawie dwumilionowej wyspy nie jest to wygórowany wynik. Należy jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie Sardex zdobywa coraz większą popularność. W samym tylko 2014 roku dokonano połowy wszystkich z dotychczasowych transakcji przy wykorzystaniu SDX.

Za forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here