Naga MarketsWirecard: wyparowało niemal 2 mld euro z rachunku firmy, kurs akcji w dół o ponad 60% w jednej sesjiAkcje Wirecard zanurkowały w czwartek aż o ponad 60% po tym jak niemiecki gigant płatności elektronicznych po raz kolejny przełożył publikację rocznego raportu. Co więcej, firma audytująca EY w trakcie kontroli bilansu spółki nie mogła potwierdzić istnienia aż 1,9 mld euro w gotówce, które w magiczny sposób wyparowały.

  • Wirecard jest globalnym dostawcą usług finansowych z siedzibą w Monachium.
  • Spółka wchodzi w skład DAX30 i obecnie posiada kapitalizację rynkową 4,92 mld euro.
  • Tak niska kapitalizacja to wynik spadku kursu akcji o aż 62% w trakcie czwartkowej sesji.
  • Wirecard “zgubił” 1,9 mld euro w gotówce, jak podaje jej audytor EY.

Wirecard: zniknęło 1,9 mld euro w gotówce

Wirecard AG opublikował w czwartek rano oświadczenie, w którym stwierdzono, że audytor Ernst & Young GmbH nie mógł znaleźć wystarczających dowodów na istnienie 1,9 mld euro na rachunkach gotówkowych Wirecard. Kwota to niemal jedna czwarta łącznej sumy gotówki w posiadaniu niemieckiej spółki płatności elektronicznych.

– Kierownictwo spółki Wirecard intensywnie pracuje wraz z audytorem w celu wyjaśnienia tej sytuacji – oświadczyli przedstawiciele spółki.

Co więcej, ogłoszenie informacji o braku aż prawie 2 mld euro w gotówce zbiegło się w czasie z kolejnym przesunięciem terminu publikacji raportu spółki za zeszły rok fiskalny, co dodatkowo podważa zdrową kondycję finansową Wirecard. Nieopublikowanie raportu za 2019 do piątku może skutkować zerwaniem około 2 mld euro pożyczek.

CMC
Koszyki akcji - transakcje na wielu sektorach jednocześnie. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Wirecard: akcje potężnie w dół

Rzecz jasna, takie jeżące włosy na głowie informacje miały katastrofalny wpływ na notowania Wirecard AG na niemieckiej Xetra. Kurs akcji spółki poleciał w dół aż o 61,82%: ze 104,50 euro w środę do 39,90 euro na zamknięciu w czwartek.

Wirecard: wyparowało niemal 2 mld euro z rachunku firmy, kurs akcji w dół o ponad 60% w jednej sesji
Notowania Wirecard AG na Xetra. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Handel na DAX – strategie swing. Odbierz nagranie webinaru!

To nie pierwszy raz, kiedy Wirecard podejrzewany jest o finansowe malwersacje. Początkiem 2019 roku, The Financial Times opublikował serię raportów według których singapurski oddział Wirecard próbował wykazać większe przychody poprzez manipulację fałszywymi umowami. Inna sprawa z października 2019 r. próbowała wykazać działania pracowników Wirecard mające na celu zwiększenie sprzedaży i zysków w biurach w Dubai i Dublinie, aby oszukać audytorów z EY.

Wirecard nie składa jednak broni.
Nie jest obecnie jasne czy nieuczciwe transakcje na niekorzyść Wirecard AG miały miejsce. Wirecard AG złoży skargi przeciwko nieznanym jeszcze osobom – stwierdził CEO Wirecard, Markus Braun.

Wiadomości o kolejnych podejrzanych działaniach związanych z Wirecard sprawiają, że spółka upada jeszcze niżej. Niegdyś, kapitalizacja rynkowa Wirecard wynosiła 24 mld euro i spółce udało się nawet wygryźć Commerzbank ze składu indeksu DAX30 skupiającego największe 30 spółek z niemieckiej giełdy. Niestety, obecnie wartość rynkowa Wirecard AG to już jedynie 4,92 mld euro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here