Naga Marketswirecard logoGlobalny dostawca usług finansowych i technologii z siedzibą w Niemczech, spółka Wirecard AG wchodząca w skład głównego indeksu DAX już od roku 2015 była na celowniku dziennikarza Financial Times (FT) – Dan’a McCrum’a. Dziennikarz zarzucał firmie m.in pranie pieniędzy i oszustwa w singapurskim oddziale. W tym momencie jednak sprawa okazuje się nabierać gigantycznego tempa, kiedy Federalny Urząd Nadzoru Finansowego w Niemczech (Bafin) wkracza do sprawy zakazując krótkiej sprzedaży spółki – z jednoczesnym ruchem prokuratury w Monachium, która wszczęła postępowanie wstępne przeciwko dziennikarzowi “Financial Times”.


Kontynuacja roku 2015

Pojawiająca się sprawa z udziałem lidera innowacji w dziedzinie cyfrowej technologii finansowej, niemieckiej spółki Wirecard AG to nabierająca tempa kontynuacja sprawy toczącej się od roku 2015. Wtedy to po raz pierwszy dziennikarz Financial Times (FT), Dan McCrum rozpoczął publikacje krytycznych artykułów na temat firmy. Dziennikarz od wielu lat jest szefem bloga FT o nazwie “Alphaville”, gdzie rozpoczął on publikację cyklu o nazwie “The House of Wirecard”, w której autor zarzucał firmie m.in pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa.

Choć początkowo dziennikarz nie podawał konkretnego źródła wiedzy, w lutym 2016 roku McCrum w swoim cyklu powołał się po raz pierwszy na wyniki analiz finansowych niemieckiej spółki Wirecard przeprowadzonej przez bliżej nieokreślona firmę zajmującą się przeprowadzaniem analiz finansowych podmiotów. Jak nietrudno się domyślić – kilka doniesień dziennikarza “Financial Times” o domniemanym oszustwie i praniu brudnych pieniędzy w oddziale Wirecard w Singapurze wielokrotnie doprowadziły do załamania się zasobów dostawcy usług płatniczych – w tym blisko 50 procentowej obniżki cen akcji w 2016 roku.

wykres Wirecard AG H1 styczeń - marzec 2016
Wirecard AG H1 styczeń – marzec 2016

Niepotwierdzone informacje?

Financial Times opublikował w ostatnich dniach i tygodniach kilka kolejnych artykułów na temat domniemanego prania pieniędzy i oszustw w singapurskim oddziale Wirecard, jednak nadal rzekome analizy finansowe spółki nie są do końca pewne. Jak wiemy, spółka Wirecard dokonała w związku ze sprawą audyt, którego wyniki zaprzeczają, aby jakiekolwiek naruszenia zostały wykryte.

W związku z tym również niemiecka prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko dziennikarzowi Financial Times. Jak również podają niemieckie media, do prokuratury w Monachium wpłynęły liczne skargi na próbę dyskredytowania firmy i działania na jej niekorzyść. Co więcej, w sprawie pojawia się również wątek rzekomych insiderskich informacji, jakie miał otrzymać jeden z inwestorów. Jak twierdzi inwestor zgłaszający sprawę do prokuratury – został on rzekomo poinformowany z wyprzedzeniem, kiedy artykuły twierdzące o rzekomym praniu pieniędzy oraz licznych oszustwach singapurskiego oddziału niemieckiej firmy Wirdecard się pojawią. Wątek ten będzie szczegółowo badany przez niemieckie organy.

BaFin czasowo zakazuje pozycji krótkich

Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu niemieckiego Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin) – organ wydaje dwumiesięczny zakaz ze skutkiem natychmiastowym tworzenia lub zwiększania nowych pozycji krótkich netto akcji Wirecard AG, powołując się na obawy dotyczące stabilności finansowej pomiotu. Jak uzasadnia organ, jest to działanie mające na celu zapanować nad niekorzystnym rozwojem sytuacji, który stanowił poważne zagrożenie dla zaufania rynku w Niemczech.

Istotnie, w przeciągu kilku ostatnich dni, kiedy spekulacje dotyczące firmy się nasilały, spółka straciła ponownie 52 procent. W tym momencie jednak spółka odrabia spadki znacznym, ponad 12 procentowym wzrostem oraz gigantycznym obrotem kupna akcji. Wolumen opiewający na blisko 30 milionów akcji widziany był na spółce po raz ostatni 9 lat temu, czyli w roku 2010. Spółka w chwili obecnej posiada 1,14 procent udziału w głównym niemieckim indeksie DAX, co przekłada się na dodanie indeksowi blisko 20 punktów podczas 12 procentowego wzrostu spółki.

wykres Wirecard AG1 D1 18.02.2019
Wirecard AG1 D1 18.02.2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here