Naga MarketsWirecard od czwartku w dół łącznie aż o 86%, zaginęło niemal 2 mld euroWirecard w poniedziałek ostrzegł inwestorów, że wcześniejsze informacje dotyczące zagubionych przez Wirecard 1,9 mld euro, które miały cudownie odnaleźć się na kontach w azjatyckich bankach, tak naprawdę… nie istnieją. Wspomniane niemal 2 mld euro zostały zidentyfikowane przez audytora Ernst & Young, a informacja w połączeniu z kolejnym przełożeniem przez Wirecard publikacji raportu spowodowała w czwartek 18 czerwca załamanie wartości akcji spółki technologicznej aż o 60%.

  • W poniedziałkowym oświadczeniu Wirecard AG ogłosiło, że zagubione 1,9 mld euro nie istnieje.
  • Wcześniej audyt EY nie był w stanie potwierdzić ich istnienia.
  • Markus Braun, CEO Wirecard, zrezygnował ze stanowiska w piątek.
  • Spółka już po raz czwarty dokonała przesunięcia terminu publikacji raportu za 2019 rok i wycofała raport za I kw. 2020 r.

Wirecard: kontynuacja podejrzeń oszustwa

Wirecard AG opublikował w czwartek rano oświadczenie, w którym stwierdzono, że audytor Ernst & Young GmbH nie mógł znaleźć wystarczających dowodów na istnienie 1,9 mld euro na rachunkach gotówkowych Wirecard. Suma ta stanowiła około jednej czwartej wszystkich środków w gotówce zgromadzonych na rachunkach niemieckiej spółki zajmującej się płatnościami elektronicznymi.

Dzisiaj (22 czerwca), Wirecard dodatkowo ogłosił, że 1,9 mld euro, które nie mogło zostać znalezione przez EY w trakcie ostatniego audytu – po prostu nie istnieje.

Jeszcze niedawno Wirecard był liderem niemieckiego sektora nowoczesnej bankowości, ale teraz przyszłość spółki stoi pod dużym znakiem zapytania. Firma nadal zwleka z publikacją raportu finansowego za zeszły rok, która została już aż czterokrotnie przełożona. Wirecard zapowedział, że obecnie opracowuje kroki, które mają zapewnić sprawną bieżącą działalność operacyjną.

Wirecard zapowiedział, że obecnie dokładnie sprawdza, czy poszczególne oddziały giganta płatności elektronicznych w działaniach ze stronami trzecimi prowadziły interesy na korzyść Wirecard. Opinia publiczna i eksperci domagają się szczególnych wyjaśnień jeśli chodzi właśnie o „Third Party Acquiring”, który umożliwia outsourcing usług przetwarzania operacji płatności, gdzie Wirecard nie ma licencji na prowadzenie działalności.

W tym obszarze działalności Wirecard, zarzuty o nieuczciwe działania i malwersacje pojawiały się już od ponad 1,5 roku.

W rezultacie wybuchłej afery i gigantycznego zamieszania wokół Wirecard, długoletni CEO spółki Markus Braun postanowił ustąpić ze stanowiska jeszcze w piątek. Podobnie jak wcześniej, Braun zaprzecza jakimkolwiek oszustwom ze strony spółki.

Zobacz również: Akcje Wirecard w dół o 66%. E&Y pyta o 1,9 mld EUR gotówki z bilansu finansowego

W poniedziałkowym oświadczeniu Wirecard wycofał także wcześniej opuiblikowane nieaudytowane raporty za 2019 rok oraz I kw. 2020 r.

CMC
Hit inwestycyjny - koszyki akcji. Zwiększona ekspozycja. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Notowania Wirecard AG

Wirecard od czwartku w dół łącznie aż o 86%, zaginęło niemal 2 mld euro
Notowania Wirecard AG na niemieckiej giełdzie. Źródło: tradingview.com

Kurs akcji Wirecard AG wskutek pierwszych informacji w sprawie zaginięcia 1,9 mld spadł w czwartek o niebagatelne 60%. Po piątkowej sesji, notowania spółki zamknęły się ponownie znacznie niżej: aż o 35% na 25,82 euro.

W poniedziałek akcje otworzyły notowania niżej o zatrważające 84% ceną otwarcia 14 euro za akcję. W momencie pisania tego artykułu, w trakcie poniedziałkowej sesji, akcje oscylują wokół poziomu 16,75 euro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here