Naga MarketsWirecard: Niemiecki regulator na dywaniku UE. Błędy w nadzorze nad spółką płatniczą?Niemiecka komisja nadzoru finansowego BaFin znalazła się pod większą presją w związku z widocznymi uchybieniami w nadzorze nad Wirecard, po tym jak Unia Europejska wezwała do zbadania, jak radziła sobie z tą sprawą.

  • Komisja Europejska zleciła skontrolowanie sprawy Wirecard przez ESMA do 15 lipca.
  • Prezes BaFin przeprosił w poniedziałek i przyznał, że spółka jest częściowo odpowiedzialna za skandal.
  • Brytyjski oddział Wirecard dostał zakaz prowadzenia działalności regulowanej.

Katastrofa Wirecard

Komisja Europejska zwróciła się do najważniejszego regulatora rynku w UE o zbadanie zdarzeń, które doprowadziły do upadku niemieckiej spółki płatniczej, a także reakcji i działań firmy nadzorującej. KE poprosiła o zakończenie wstępnej analizy do 15 lipca.

Te artykuły również Cię zainteresują
BaFin, wraz z biegłymi rewidentami i innymi instytucjami, spotkał się z ostrą krytyką za to, że nie zapobiegł jednemu z największych skandali ostatnich lat, a zwłaszcza za decyzję o zakazie krótkiej sprzedaży akcji Wirecard.

Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędy Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) o zbadanie, „czy reakcje organów nadzoru na domniemane nieprawidłowości”, jak również kwietniowe sprawozdanie biegłego rewidenta KPMG na temat sprawozdań finansowych Wirecard „były wystarczające do ochrony zaufania inwestorów do rynków papierów wartościowych UE”, zgodnie z treścią pisma, do którego dotarł Bloomberg.

Zobacz również: Żółtodzioby i wyjadacze z GPW inwestują tak samo, badanie DM BOŚ

Felix Hufeld, prezes BaFin, przeprosił w poniedziałek, mówiąc, że kierowana przez niego spółka jest wśród instytucji odpowiedzialnych za “kompletną katastrofę” Wirecard, ponieważ nie wykonała ona wystarczająco dobrej pracy.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Ceny akcji Wirecard spadły o 91,15% w ciągu 5 ostatnich dni

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego nakazał lokalnej jednostce Wirecard zaprzestać prowadzenia działalności regulowanej w piątek i wstrzymać się od zbycia aktywów lub funduszy.

ESMA został również poproszony o zbadanie, czy istnieją administracyjne lub prawne przeszkody w egzekwowaniu wymogów sprawozdawczości finansowej lub sankcjonowaniu naruszeń.

Skandal jest sygnałem ostrzegawczym, że potrzebujemy ściślejszego nadzoru i kontroli nad rynkami finansowymi. Ministerstwo Finansów rozważa przyznanie BaFin większych uprawnień umożliwiających skuteczne i szybkie przeprowadzanie specjalnych audytów. – powiedział niemiecki minister finansów, Olaf Scholz.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Wirecard w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here