Naga MarketsJohn Williams, członek Fed | źródło: www.bloomberg.com
John Williams, członek Fed | źródło: www.bloomberg.com

Prezydent regionalnego biura Rezerwy Federalnej z San Francisco, John Williams stwierdził w jednym z ostatnich wywiadów, że będzie optował za podwyżką stóp procentowych już w kwietniu. Kiedy takie słowa padają z ust „permanentnego gołębia” i po obniżce mediany kropek przez FED, wszyscy mają prawo być zdziwieni.


„Będę zachęcał do kolejnej podwyżki stóp procentowych już w kwietniu. Jeżeli jednak się to nie uda, to do podwyżki stóp w czerwcu – biorąc oczywiście pod uwagę, że w tym czasie warunki gospodarcze nadal utrzymają się na obecnych, dobrych poziomach” – mówił J. Williams.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ciężko jednak stwierdzić co oficjel Rezerwy Federalnej rozumie przez „nadal utrzymają się na obecnych, dobrych poziomach” szczególnie kiedy pod uwagę weźmiemy fakt, że bank centralny obciął o 50% swoje oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych – głównie z powodu problemów lokalnej gospodarki.

Zdaniem J. Williamsa nie ma wyraźniejszych powodów, aby opóźniać w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych. Rynek pracy jest bowiem niezwykle silny, a inne czynniki również nie przeszkadzają w podążaniu w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Polityk uczciwie przyznaje, że stopy znajdowałyby się już na zdecydowanie wyższym poziomie gdyby nie zawirowania gospodarcze poza Stanami Zjednoczonymi. Ryzyko zagraniczne również musi być brane pod uwagę – według Williamsa zdecydowanie wzrosło od grudnia kiedy bank centralny zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Z drugiej strony stwierdza jednak, że jego spojrzenie na ścieżkę stóp procentowych nie zmieniło się od grudniowego posiedzenia.

Pomimo obecnie prognozowanego spowolnienia podwyżek stóp procentowych Williams twierdzi, że FED będzie potrzebował maksymalnie 30 miesięcy na podniesienie stóp do normalnych poziomów. Dodatkowo 3.25% stopy funduszy federalnych – jeżeli taki poziom uznajemy za „normalny” – nie zostawi Rezerwie Federalnej zbyt wiele miejsca na cięcie w przypadku zmiany warunków gospodarczych. Zdaniem prezydenta FED z San Francisco warto więc pomyśleć o uplasowaniu stóp na trochę wyższym poziomie.

Następne posiedzenie FED zaplanowane jest na 26-27 kwietnia. Większość analityków nie wierzy jednak w podwyżkę stóp w tym miesiącu. Jaka jest Wasza opinia?Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here