Naga MarketsScena z filmu Wilk z Wall Street

W popularnym dziele Martina Scorsese z 2013 roku pod tytułem „Wilk z Wall Street” młody Jordan Belfort rozpoczyna swoją karierę w wielkim świecie finansów od sprzedaży tak zwanych penny stocks (akcji groszowych). W jego ślady postanowiło pójść 13 domorosłych „wilków” z amerykańskiego Long Island, którzy zarobili na nielegalnym procederze $14 milionów dolarów.


Agresywne taktyki telemarketingowe przyniosły spory zarobek

Podobnie jak w przywoływanym przed chwilą „Wilku z Wall Street” zdemaskowani przez amerykańską komisję nadzoru SEC nieuczciwi traderzy, opisywali inwestycje w akcje spółek groszowych jako niepowtarzalną okazję do zarobienia sporych sum pieniędzy.

W trakcie setek lub nawet tysięcy połączeń rozmówcy byli obrażani, zastraszani oraz próbowano wywierać na nich presję psychiczną, co skutkowało zazwyczaj kupnem bezwartościowych akcji. Warto zaznaczyć, że oszuści kierowali swoje działania w stronę emerytów oraz seniorów.

Czy wiesz że…
Bolier room
– to rodzaj niezależnego call center sprzedającego usługi i produkty inwestycyjne słabej jakości poprzez telefon. Pracownicy takiego biura korzystają zazwyczaj z nieuczciwych, nielegalnych i agresywnych taktyk sprzedażowych działając bezpośrednio lub pośrednio na szkodę klienta.

W trakcie jednej z zarejestrowanych rozmów, kiedy klient nieuczciwych inwestorów narzekał na generowane straty miał usłyszeć: „Masz jaką linię w domu? Jestem zmęczony słuchaniem Twoich narzekań. Jeżeli coś Ci się nie podoba, to powieś się lub odstrzel sobie łeb”. Podczas rozmów telefonicznych „opiekunowie rachunków” podawali klientom dokładnie informacje jakie transakcje mają zawierać, ile akcji kupić oaz po jakiej cenie. W tym samym momencie zawierane były pozycje przeciwstawne (sprzedaży), które pozwalały oszustom pozbyć się akcji groszowych i zyskać około $14 milionów, w momencie gdy poszkodowani tracili oszczędności życia przeznaczone na emeryturę (wycenione na $10 milionów).

„Tego typu przestępstwa powodują dewastujące straty w portfelu inwestora. Musimy pamiętać, że nękanie telefonami, stosowanie wymyślnych taktyk sprzedażowych i obiecywanie dynamicznych wzrostów nieznanej spółki, to zazwyczaj próba oszustwa i wyłudzenia pieniędzy” – komentowała Stephania Avakian z SEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here