Naga MarketsFundacja Wikimedia – organizacja non-profit będąca właścicielem encyklopedii internetowej Wikipedia – udostępniła ostatnio użytkownikom możliwość przesyłania datków w formie wirtualnych walut, a dokładniej Bitcoina (informowaliśmy o tym na łamach Comparic). Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę – w przeciągu jednego tylko tygodnia organizacja zebrała dzięki temu ponad 140 tysięcy USD w kryptowalucie.

Informacja o akceptacji BTC przez największą encyklopedią internetową obiegła świat pod koniec lipca kiedy Wikimedia rozpoczęło współpracę z działającą w Kalifornii firmą Coinbase zajmującą się przetwarzaniem płatności. Celem właścicieli organizacji było wykorzystanie ogromnego potencjału wirtualnych walut w crowdfundingu non-profit.Informacja o liczbie zebranych Bitcoinów została opublikowana na blogu Coinbase. W najnowszym wpisie czytamy, że ponad 140 tysięcy USD (około 237BTC) zgromadzonych zostało w przeciągu siedmiu dni. Zdaniem właścicieli Coinbase jest to znak, że projekt open-source w połączeniu z cyfrowymi monetami może być kombinacją o naprawdę dużej mocy:

„Byliśmy naprawdę szczęśliwi mogąc podpiąć Wikimedia Foundation pod nasz system przetwarzania płatności. Czujemy, że zdecentralizowana, inkluzywna natura Wikipedia doskonale łączy się z ideologią kryptowalut. Chcieliśmy jednocześnie dać społeczności Bitcoina możliwość wkładu w rozwój demokratyzacji powszechnie dostępnej wiedzy i informacji”

Fundacja Wikimedia od miesięcy prowadziła wewnętrzne debaty na temat podłączenia Bitcoina pod system wpłacania dobrowolnych datków. Zaangażowany w projekt Coinbase specjalnie na potrzeby Wikipedii ogłosił, że porzuca wszystkie opłaty i prowizje w przypadku obsługi klientów non-profit.

O ile właściciele Wikipedii nadal nie udzielili oficjalnego komentarza w tej sprawie, to na pewno cieszą się z niemałego sukcesu. Przed wprowadzeniem BTC niektórzy odpowiedzialni za rozwój projektu internetowej encyklopedii mieli pewne obawy co do słuszności decyzji – teraz na pewno zostały one rozwiane.

Za coindesk.com

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here