Naga MarketsOdbicie rynków w cieniu oferty Allegro po słabym początku tygodnia, kiedy główne indeksy straciły blisko 3%, a WIG20 opuścił dołem ponad 3-miesięczną konsolidację, wtorek przyniósł odreagowanie, choć w słabym stylu (+0,6% na ok. 1 mld PLN obrotu). Odbijała energetyka, a indeks do góry ciągnął rosnący ponad 4% CD-Projekt. Lotos intradayowo spadł do poziomów z 2016 roku, a najwięcej straciło CCC (-5,5%).

GPW bez większej zmienności, Biomed-Lublin i Energa z dwucyfrową aprecjacją

W mWIG40 dwucyfrowo rosły akcje Biomed-Lublin czy Energii po wezwaniu PKN na mniejszościowy pakiet 20% akcji. W niełasce pozostawał Amrest czyli podobnie jak CCC spółka z wyraźnie negatywną ekspozycją na pandemię i ryzyko drugiego lockdownu. Z kolei w sWIG80 wszystkie komponenty zakończyły dzień zielonym kolorem. Ten dominował również na Wall Street. Mimo początkowych strat S&P500 zyskał ponad 1% ciągniony przez wzrosty akcji Twittera, Amazona czy Ralpha Laurena, które zyskały >5%.

Co prawda wrześniowa korekta do minimum zniosła 10% wzrostów i była największa od marca, to rynek technicznie ma jeszcze na nią miejsce, szczególnie w otoczeniu rosnącego ryzyka II lockdownu (premier UK ogłosił nowe ograniczenia). Wydarzeniem dnia na GPW była jednak publikacja prospektu Allegro. Zapisy na akcje w transzy detalicznej startują dziś i potrwają do poniedziałku 28.09, a rozpoczęty book building wśród instytucji wg źródła PAP już pokrył każdą cenę z przedziału 35-43 PLN/akcję.

Wartość oferty to 6,57-8,08 mld PLN, z czego zdecydowana większość (85%) to akcje sprzedawane przez dotychczasowych właścicieli. Jeśli oferta się powiedzie, będzie to największe IPO od czasów PZU w 2010 roku, a spółka z kapitalizacją >44 mld PLN przebije CD Projekt. Dziś o poranku przeważają lekkie spadki w Azji po powrocie Japończyków do pracy. Dolar wyraźnie się umacnia, co nie wróży dobrze rynkom wschodzącym.

W poniedziałek po sesji opublikowano informację, że PKN Orlen wzywa do sprzedaży pozostałych 20% akcji Energi po 8,35 PLN i zamierza wycofać spółkę z giełdy. Wczoraj kurs energetycznego koncernu zyskał prawie 11%.

Krystian Brymora, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułInwestycja w metale sposobem na kryzys
Następny artykułKurs dolara nadal w górę. Cena ropy w dół, notowania funta nurkują
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here