Naga MarketsWig20 zyskał w ubiegłym kwartale 14,42%. Dynamiczne wzrosty na rynkachKolejny kwartał z notowaniami giełdowymi w 2021 roku przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniósł bardzo dynamiczne wzrosty. Wig20, zakończył 90-dniowy okres aż 14,42% na plusie. Po słabszej postawie głównych indeksów z ubiegłego kwartału, obserwowaliśmy wzrost zmienności na rynkach przy nieco niższych obrotach.

  • Wig20 zyskał w 2 kwartale 2021 roku ponad 14%! 
  • Dynamiczne wzrosty nieznacznie spowolniły w czerwcu.
  • Spadek obrotów na GPW i NewConnect.

Ostatni kwartał przebiegał pod znakiem dynamicznych wzrostów na światowych indeksach

Okres od początku marca do końca czerwca 2021 roku przyniósł dynamiczne wzrosty na warszawskim parkiecie. Wig20 zyskał w tym czasie mniej więcej 14%, co stanowi wynik zdecydowanie lepszy od amerykańskiego S&P500, który zanotował 7-procentowy wzrost. Nieco słabiej poradził sobie niemiecki DAX (+2%), a indeks Nikkei stracił kilka procent. Należy jednak pamiętać, że zagraniczne indeksy zyskiwały dużo szybciej w poprzednich miesiącach w trakcie wychodzenia z pandemii koronawirusa, podczas gdy polska giełda zyskiwała w tym czasie jedynie nieznacznie.Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Wig20 zyskał w ubiegłym kwartale ponad 13%!
Porównanie notowań Wig20, DAX oraz S&P500 z ubiegłego kwartału. Źródło: stooq.pl

Po kwartale umiarkowanych spadków, mocne wzrosty na Wig20!

W 90-dniowym okresie, zakończonym w środę na rynkach finansowych obserwowaliśmy zdecydowany wzrost zmienności na głównych polskich indeksach. Przeważająca większość wzrostowych sesji doprowadziła indeks Wig20 do poziomu 2218 punktów, co stanowiło wzrost o blisko 280 punktów!

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

Amplituda zmian na indeksie (różnica pomiędzy minimum i maksimum) była zdecydowanie większa od tej z poprzedniego kwartału. Wyniosła mniej więcej 356 punktów, czyli blisko 20% zestawieniu z aktualnym kursem indeksu.

Trend wzrostowy na wig20 w ostatnich 90 dniach
Notowania Wig20 w interwale 1-dniowym. Źródło: tradingview.com

LPP liderem wzrostów w gronie komponentów Wig20!

W gronie komponentów indeksu zrzeszającego 20 spółek z największą kapitalizacją w Polsce, w ubiegłym kwartale najlepiej poradziły sobie walory LPP, które zyskały ponad 60%. Ponad 30% zyskały akcje PGE oraz PEKAO. Nieźle radziły sobie także akcje CCC i Tauron (ponad 25% wzrostu).

LPP z ponad 60% wzrostem w ostatnim kwartale
Stopa zwrotu komponentów indeksu wig20 w ostatnim kwartale. Źródło: biznesradar.pl

Zaledwie 1 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu straciła na wartości. Blisko 24% straciły walory spółki Mercator Medical, które nieznacznie odbijają od lokalnego dołka w ostatnich dniach.

Sektor bankowy zyskał w ostatnim kwartale 20%!

Analizując najbardziej popularne sektory na Giełdzie papierów Wartościowych w ostatnich 3 miesiącach, zdecydowanie w pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o świetnej postawie sektora bankowego, który zyskał mniej więcej 20%. Pomiędzy 3-10% zyskiwały: budownictwo, energetyka, informatyka, przemysł paliwowy oraz spożywczy.

Mocny kwartał dla banków, 20% wzrostu całego sektora
Stopa zwrotu wybranych sektorów w ostatnim kwartale. Źródło: biznesradar.pl
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje spółek giełdowych | akcje gpw | dax 30 prognoza | co to jest płatność blik | notowania pkn orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here