Naga MarketsWig20 zyskał w ubiegłym 4-sesyjnym tygodniu aż 4,47%. Duża zmienność na rynkachPierwszy tydzień z notowaniami giełdowymi w 2021roku przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniósł mocne wzrosty. Wig20, zakończył 4-dniowy okres aż 4,47% na plusie. To co nie udało się w ubiegłym roku (zamknięcie powyżej 2000 punktów), indeks osiągnął z nawiązką w ubiegłym tygodniu. Kurs zamknięcia podczas piątkowej sesji wyniósł 2072 punkty.

  • Wig20 zyskał w tygodniu od 4 grudnia do 8 stycznia 4,47%.
  • Sesja 7 stycznia zakończona na ponad 3% plusie.
  • Ostatnia sesja tygodnia pozwoliła na chwilowe zbliżenie się do poziomu 2100 punktów.
  • Wzrost obrotów na GPW po świętach.

Wig20 w trakcie ostatnich pięciu sesji zyskał więcej niż amerykański S&P500 i niemiecki DAX

Zestawiając dane z ostatnich 5 sesji giełdowych, ostatniej w 2020 roku a także 4 z ubiegłego tygodnia (dla potrzeb analizy wykres nie pokazuje zmian z 6 stycznia, kiedy polska giełda była nieczynna) widzimy, iż Wig20 (+3%) odnotował wyższą stopę zwrotu od niemieckiego DAXa, który zyskał w tym okresie nieco ponad 2%, a także amerykańskiego indeksu zrzeszającego 500 spółek z największą kapitalizacją za Oceanem (+1%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Warto wspomnieć, iż w trakcie zakończonego już tygodnia, Wig20 wrócił na moment w okolice poziomu 2100 punktów, który ostatnio był odnotowany na walorach indeksu w drugiej połowie lutego 2020 roku, tuż przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa. Informacje o masowych szczepieniach i kolejnych produktach dopuszczonych do dystrybucji sprawiają, że w ostatnim czasie na rynkach dominuje kolor zielony, świadczący oczywiście o wzrostach instrumentów finansowych.

Porównanie notowań Wig20, DAX oraz S&P500 z ubiegłego tygodnia. Źródło: stooq.pl

Po trzech tygodniach “na zero”, tym razem Wig20 zanotował spory wzrost

W 4-dniowym tygodniu, rozpoczynającym kolejny rok kalendarzowy na rynkach finansowych obserwowaliśmy sporą zmienność. W trakcie jednej z sesji indeks Wig20 zyskiwał nawet ponad 3,2%. Taki stan rzeczy doprowadził do testu najbliższego oporu, w okolicach 2100 punktów, który na ten moment pozostaje niezdobyty, a indeks w końcówce ostatniego dnia notowań, podczas piątkowej sesji nieznacznie oddalił się od tego poziomu, kurs na zamknięciu wyniósł 2072 punkty.

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

Amplituda zmian na indeksie (różnica pomiędzy minimum i maksimum) była bardzo duża. Wyniosła aż 104 punkty czyli mniej więcej 5% w zestawieniu z aktualnym kursem indeksu. To kolejny tydzień tydzień, ze sporą zmiennością, tym razem kierunek zmian był jednak widoczny od poniedziałku do piątku.

Notowania Wig20 w interwale tygodniowym. Źródło: tradingview.com

Przypominam o niedawnej zmianie w indeksie Wig20. Walory Asseco Poland zastąpiły w indeksie akcje Play Communications.

KGHM liderem wzrostów, CD Projekt spadków

Ubiegły, wzrostowy tydzień na indeksie Wig20, wiązał się z bardzo dobrą postawą jego komponentów.

Liderem wzrostów okazały się walory spółki KGHM, która przy okazji poprawiła swój historyczny szczyt notowań, a akcje z łatwością pokonały okrągły poziom 200 zł. Akcje spółki zyskały ponad 17%, wyprzedzając w rankingu wzrostów SanPL (+15%) oraz PKOBP (+14%).

Notowania komponntów indeksu Wig20 z ostatniego tygodnia. Źródło: biznesradar.pl

Najsłabiej poradziły sobie walory CD Projekt, które zakończyły tydzień nieznacznie poniżej poziomu wsparcia, tracąc blisko 13%. Traciły również walory Allegro (-7%), Dino Polska (-3,5%). Minimalnie poniżej zera, tydzień zakończyły akcje Assecopol oraz LPP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. I tak chyba najlepszą robotę w ostatnim czasie zrobiła odzieżówka, utrzymywała wysoki kurs dzięki czemu WIG mógł swobodnie rosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here