Naga Markets

WIG20 zyskał w ciągu tygodnia imponujące 7%. Jednak dalej mamy 30% straty od początku rokuUkraina ratuje nas eksportem węgla, wsparciem energetycznym, a teraz zwycięstwa jej armii ciągną w górę giełdę. W tle stabilizacja cen zarówno w Szwajcarii, jak i w Czechach. Wraz ze zwycięstwami armii ukraińskiej nad rosyjskim najeźdźcą na rynek wraca optymizm. Widać to chociażby po reakcji giełd. Większość indeksów ma w ostatnich dniach wyraźne odbicie w górę. Należy pamiętać, że czas na giełdach na ogół był bardzo słaby. Po tak długich spadkach korekta techniczna nie może dziwić. Zwycięstwa armii ukraińskiej okazały się dobrym powodem, by ową korektę zrealizować. Warto pamiętać, że na WIG 20 dalej mamy 30% straty od początku roku.

WIG 20 korzysta z dobrych nastrojów. Dobre sygnały ze Szwajcarii

Ceny producentów w Szwajcarii rosną wolniej, niż oczekiwano. Nie ma to oczywiście bezpośredniego przełożenia na ceny dla konsumentów. Z drugiej strony to chęć utrzymania poziomu marż przeważnie powoduje konieczność przeniesienia rosnących kosztów na klientów.Szwajcaria jest w o tyle komfortowej sytuacji, że wzrost płac producentów wynosi około 5%. W Polsce, czy w Czechach są to poziomy 25%. W rezultacie presja jest na zupełnie innym poziomie. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy wciąż wierzą w podwyżki stóp, czego najlepszym dowodem jest ostatnie umocnienie franka względem euro. Stąd wzrost cen franka pomimo umocnień złotego względem euro.

Spadek inflacji w Czechach

Nasi południowi sąsiedzi pokazali wczoraj wzrost cen o “zaledwie” 17,2%. To jednak wynik wyraźnie niższy zarówno od oczekiwań wynoszących 17,7%, jak również lipcowego odczytu wynoszącego 17,5%. Nie można mówić o żadnej rewolucji, ale jest to z pewnością dobry sygnał.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Czesi prowadzą ostatnio bardzo podobną politykę monetarną jak Polska. Również są na etapie stabilizacji stóp procentowych pomimo blisko o 10 punktów procentowych wyższej inflacji. W przypadku inflacji jest jednak jeszcze wiele zmiennych, nie tylko stopy procentowe. Czesi nie mają np. wakacji kredytowych. Z drugiej strony tam podwyżki stóp są mniej odczuwalne, bo więcej kredytów jest opartych o stałą stopę procentową.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

XTB

14:30 – USA – inflacja konsumencka.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dino giełda | kurs akcji orlen | ten square games akcje | cena akcji celon pharma | aktualny kurs dolar korona islandzka | gpw ciech | kursy walut online |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here